Бројот на загинати во земјотресот во Иран се искачи на 440


Техеран, 14 ноември, 2017 - 13:09 (META) 

Десетици илјади Иранци кои мора да живеат во шатори или на отворено по катастрофалниот земјотрес во неделата, очајнички молат за помош. Земјотресот се случи блиску границата со Ирак, а засега бројката на загинати изнесува 440, а околу 7.000 лица се повредени.

Иако иранската влада прави напори да достави помош во најтешко погодената провинција Керманшах, тоа не е доволно, оти изминатата ноќ беше втората едноподруго со температури под нулата.

– Живееме во шатор и нема доволно храна и вода. Студи, децата плачат. Се залепуваат за родителите за да се стоплат – вели 42-годишниот Али Гулани од селото Каср е Ширин.

Околу 200 последователни земјотреси го погодија регионот откако во неделата вечерта се случи потресот од 7,3 степени по Рихтеровата скала.


Расте бројот на жртви од земјотресот во Ирак и Иран


Багдад, 13 ноември, 2017 - 20:56 (META) 

Бројот на жртви во силниот земјотрес кој ја погоди областа на иранско-ирачката граница во иранската провинција Керманшах порасна на 407.

Бројот на повредените во земјотресот со магнитуда од 7,3 степени според Рихтер се искачи на 6.700, соопшти иранската Канцеларија за кризни ситуации.

Според американската геолошка служба, епицентарот на земјотресот е регистриран југозапоадно од градот Халабаџ. Неколку ирански и ирачки градови се без електрична енергија, а од страв од дополнителни потреси над 1.000 луѓе се на улица.

Иранскиот сеизмолошки центар регистрирал повеќе од 50 дополнителни потреси, а се очекуваат уште.


Силен земјотрес ги погоди Иран и Ирак – 214 загинати и 2.800 повредени


Скопје, 13 ноември, 2017 - 9:41 (META) 

Најмалку 214 лица загинаа, а повеќе од 2.800 се повредени во силниот земјотрес кој ја погоди иранско-ирачката погранична провинција Креманшах.

Според податоците на иранската Национална организација за управување со несреќи, во Иран загинале најмалку 207 лица, а повеќе од 2.500 се повредени. Иранските власти наведуваат дека бројот на загинати ќе се зголеми бидејќи спасувачките екипи сè уште не пристигнале до оддалечените места.

Земјотресот се почувствувал во неколку ирански провинции, а најтешко е погодена провинцијата Керманшах, каде е прогласена тридневна жалост. Во оваа провинција загинаа 142 лица, а најголемата болница е многу оштетена, така што повредените не можат да добијат лекарска помош.

Земјотресот го погодил и Ирак, каде најмалку седум лица загинаа во регионот Курдистан, соопшти курдскиот министер за здравство Хаме Рашеда. Ирачките здравствени и локални претставници наведуваат дека 321 лица се повредени во областа Курдистан, а најмногу погоден е градот Дарбандикан. Тој истакна дека ситуацијата во градот е критична бидејќи најголемата болница е оштетена и нема електрична енергија, поради што повредените се носат во соседните градови.

Медиумите различно информираат за јачината на земјотресот, новинската агенција „Ројтерс“ повикувајќи се на европскиот сеизмолошки центар наведува дека земјотресот бил со јачина од 7 до 7,9 степени. Агенцијата „Тасс“, повикувајќи се на истиот извор наведува дека бил со јачина од 7,4 степени, а некои од медиумите јавуваат дека е од 7,5 степени според Рихтер.

Иранскиот сеизмолошки центар регистрирал повеќе од 50 повратни потреси, а се очекува дека ќе има уште.

Агенцијата „Тасс“ наведува дека епицентарот на земјотресот бил на 10 километри длабочина и дека се почувствувал и во Кувајт.


Саудискиот принц Мохамед го обвини Иран за директна агресија


Ријад, 7 ноември, 2017 - 17:39 (META) 

Саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Саламан денеска изјави дека тоа што Иран ја снабдува јеменската милиција со ракети е акт на „директна воена агресија“.

Таа агресија, според него, би можела да биде „акт на војна“, пренесуваат денеска саудиските медиуми.

Изјавата на принцот доаѓа откако противвоздушната одбрана на Саудиска Арабија пресретнала и уништила ракета која на Ријад, наводно, ја испукала милицијата Хути, која контролира големи делови на соседен Јемен.

Официјален Техеран ги отфрли како „неодговорни и провокативни“ обвиненијата на Ријад дека се виновни за напад со балистичка ракета од Јемен.


Макрон најави историска посета на Иран


Париз, 14 октомври, 2017 - 17:16 (META) 

Францускиот претседател Емануел Макрон планира да го посети Иран, што ќе биде прва посета на шеф на француска држава или влада на Техеран од 1971 година.

Макрон во телефонски разговор со иранскиот претседател Хасан Рохани потврдил дека Франција останува посветена на нуклеарниот договор и покрај одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп.

Макрон би можел да го посети Техеран следната година.

Иран и шесте светски сили – САД, Русија, Кина, Велика Британија, Франција и Германија –  на 14 јули 2015 година постигнаа договор со кој се ограничува иранската нуклеарна програма во замена за укинување на меѓународните санкции кон таа земја.


Меѓународната кампања за забрана на нуклеарно оружје бара од Трамп да не го напушти договорот со Иран


Њујорк, 10 октомври, 2017 - 10:42 (META) 

Меѓународната кампања за забрана на нуклеарно оружје, која е годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, го повика претседателот на САД да го поддржи нуклеарниот договор со Иран.

– Ја повикуваме американската влада да остане во овој договор – изјави Беатрис Фин, директорка на кампањата, на конференција за новинари во седиштето на Обединети нации во Њујорк. Таа наведе дека нема докази дека Иран не го почитува договорот.

Американскиот претседател Доналд Трамп претходно соопшти дека САД немаат намера да го поддржат тој договор.

Тој на 15 октомври треба да го извести Конгресот за тоа дали Иран ги почитува своите обврски од договорот за нуклеарната програма, а конгресмените потоа имаат 60 дена да ја разгледаат можноста за повторно воведување санкции за Техеран.


Иран не може да го држи светот како заложник, оцени Хејли


Њујорк, 16 август, 2017 - 10:42 (META) 

Амбасадорката на САД при Обединетите нации, Ники Хејли изјави дека Иран мора да одговара за лансирањето ракети, поддршката на тероризмот, за занемарување на човековите права и за кршење на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

Хејли, во одговорот на иранскиот претседател Хасан Рохани, кој вчера предупреди дека Техеран би можел да го напушти нуклеарниот договор со светските сили, ако САД продолжат со политиката на „санкции и принуда“, истакна дека Иран не смее да дозволи ја користи нуклеарната спогодба за да го држи целиот свет како заложник.

Таа истакна дека новите санкции на САД немаат врска со иранскиот нуклеарен договор.

 


Иран се закани со напуштање на нуклеарниот договор во случај на нови санкции


Техеран, 15 август, 2017 - 11:10 (META) 

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска се закани дека Иран би можел многу брзо да го напушти нуклеарниот договор со големите сили, доколку САД продолжат со својата политика на „санкции и присилба“, јавуваат агенциите.

Договорот постигнат во јули 2015 година предвидува Иран да ја ограничи својата нуклеарна програма само на цивилни цели во замена за постепено укинување на меѓународните санкции.

„Пропаднатиот експеримент на санкции и присилба ја доведе претходната (американска) администрација на преговарачка маса. Но, ако сакаат да се вратат на таквите методи, тогаш сигурно е дека без никакво одложување – не за недели и месеци, туку за денови или часови, ќе се вратиме на состојбите пред договорот“, изјавил Рохани.

Тој рекол дека американскиот претседател Доналд Трамп не се покажал пред светот како „добар партнер“.

Како одговор на новите американски санкции поради ракетната програма и обвинувањата дека го поддржува тероризмот, Техеран издвои дополнителни средства за ракетната програма и за елитната револуционерна гарда.


Рохани именуваше две жени за потпретседателки на Иран


Техеран, 9 август, 2017 - 14:24 (META) 

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, именуваше две жени за потпретседателки на државата, само еден ден откако се најде на удар на реформистите поради тоа што меѓу министрите во неговиот кабинет нема жени.

Масуме Ебтекар, која на меѓународната јавност ѝ е позната по портпаролската улога за време на заложничката криза во американската амбасада во Техеран во 1980 година, е именувана за потпретседателка за прашања за жените. Таа претходно го водеше ресорот екологија.

Лаја Јонеиди е поставена на местото потпретседателка за правни прашања, додека Шахиндот Моулаверди е именувана за специјална советничка за првата на граѓаните.

Критикувајќи го изоставувањето на жените министри од составот на новата влада, реформистичките политички сојузници на Рохани тврдат дека тој подлегнал на притисокот на верскиот естаблишмент во Иран.


Турција подигнува ѕид на границата со Иран


Анкара, 8 август, 2017 - 16:10 (META) 

Турските власти почнале да градат ѕид долж границата со Иран, јавуваат турските медиуми, додавајќи дека ќе биде висок три метри.

Слични бариери Турција има поставено и долж границата со Сирија.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган во јуни соопшти дека властите планираат да изградат 900-километарски ѕид на границата со Ирак и со Иран.

Претставник на турските власти изјавил дека целта е ѕидот да ја зголеми сигурноста и да го спречи влезот на курдските милитанти во Турција.