По тепачката на Роберт Димитров во дискотека, полицијата и обвинителството почнаа истрага


Штип, 22 октомври, 2018 - 13:39 (META) 

Во исчекување на првичните наоди од истрагата на Основното јавно обвинителство за инцидентот вчера ноќта во дискотеката „Клик“ од Штип, полицијата излезе со официјална потврда на настанот, во кој учествувал основачот на „Телекабел“, Роберт Димитров. Во инцидентот со тешки телесни повреди во болница заврши сопственикот на кафулето „Илужн“, Ацо Панов.

Според соопштението на СВР Штип, настанот се случил во неделата, 21 октомври, во 2:55 часот, кога „Р.Д. (45) држејќи стаклено шише се доближил до масата на која седеле А.П.(34), заедно со М.К. (26), С.С. (22) и Ѓ.Ш. (35), сите од Штип, при што во еден момент Р.Д. неколку пати го удрил А.П. со шишето во пределот на главата, по што му се придружиле С.З. (28), Ф.З. (23) и Ж.К. (38), кои продолжиле со чаши и шишиња да го удираат А.П. по главата и телото. Потоа напаѓачите ја напуштиле дискотеката, а А.П. е пренесен во Клиничката болница во Штип“, соопшти СВР Штип.

Со оглед на констатираните тешки телесни повреди, на инцидентот работи и Основното јавно обвинителство од Штип.

Од Клиничката болница потврдија дека Панов има поголема расеченица на главата и повреди по ‘рбетот и телото.

Во текот на вчерашниот ден се сослушуваа учесниците и сведоците во инцидентот. Остана непотврдена информацијата дека Роберт Димитров ја напуштил државата и заминал во Грција, каде има свој бизнис.

„Мета“ се обиде телефонски да контактира со Роберт Димитров, но телефонот му беше исклучен. Контактиравме и со адвокат на Димитров, но тој посочи дека во оваа фаза не може да даде каква било изјава.

Повредениот Ацо Панов, во изјава за „Канал 77“ го посочи Димитров како иницијатор на тепачката.

– Седев со друштвото во дискотека „Клик“, кога одеднаш Роберт Димитров без никаква причина ме нападна, земајќи го шишето од масата и удирајќи ме по главата. Оттука му се приклучија од неговото друштво, кои што беа со него, поранешниот затвореник Здравко Коцев, неговото обезбедување и некои негови другари, кои беа таму со него. Ме нападнаа и фрла со чаши, со шишиња, со сè што имаше по масата – вели Панов.

На ова претходи инцидент од пред два месеци, во кој биле вмешани Панов и момчето на внуката на Роберт Димитров.  Расправијата во кафулето на Панов, продолжила на улица, кога дошло и до физичка пресметка. На случајот работеа полицијата и обинителството.


Притвор за петмина поради тепачка во дискотеката „Расчекор“


Битола, 2 мај, 2016 - 14:29 (META) 

Судија на претходна постапка им одреди притвор во траење од осум дена на петмина битолчани поради тепачка во ноќниот клуб „Расчекор“ во Битола.

„Ѓ.Т. (36), Ѓ.Ф. (23), А.А. (36), К.И. (21) и Б.С. (29) со употреба на прачки и стаклени чаши и шишиња почнале да удираат во клубот со што предизвикале чувство на страв и на несигурност кај присутните, кои во паника го напуштиле објектот. Обезбедувачите од агенција за обезбедување, при обид да ги спречат, биле физички нападнати од учесниците во насилството со употреба на физичка сила, како и со стаклени шишиња, чаши и метални палки. Со насилството предизвикана е материјална штета од околу 100.000 денари“, информираат од МВР.


Двајца загинати при уривање на покрив на дискотека во Чиле


Сантијаго, 17 април, 2015 - 13:38 (META) 

Две лица загинаа, а 12 се повредени откако се урна дел од покрив на дискотека во чилеанскиот главен град Сантијаго, соопштија чилеанските власти.

Во дискотеката, за време на инцидентот, имало концерт на британска панк-група. Уривањето на покривот создал паника кај присутните, кои во стампедо се обиделе да побегнат од дискотеката.

Првите податоци од истрагата укажуваат дека пренатрупаноста на дискотеката во моментот на катастрофата веројатно била причина за уривање покривот.