This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Tue Oct 23 9:24:56 2018 / +0000 GMT

Меркел и Шулц начелно се договорија за нова влада
Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц утрово постигнале начелен договор за формирање на новата влада на Германија, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на свои извори.

Компромисот бил постигнат по преговорите кои траеле повеќе од 24 часа.

Начелниот договор, според агенциите, во текот на денот треба да го потврдат управните одбори на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на Ангела Меркел и на Социјалдемократската партија (СПД).

Вчера беше последниот ден од преговорите зад затворени врати, на кои на маса требаше да бидат ставени чувствителните прашања, како мигрантската политика, здравството и финансиите.

Конзервативците и СПД заедно ја водеа Германија во два мандати во последните 12 години.
Post date: 2018-01-12 10:42:24
Post date GMT: 2018-01-12 09:42:24
Post modified date: 2018-01-12 10:42:24
Post modified date GMT: 2018-01-12 09:42:24
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com