!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Две лица повредени при напад на џамија во Истанбул


       
Истанбул, 1 јануари, 2017 - 17:48 (META) 

Најмалку две лица се повредени при напад во џамијата „Хасан-паша“ во северниот дел на Истанбул, јавуваат светските медиуми.

Нападот се случил кога голем број верници се собирале поради вечерната молитва.

Ова е втор напад во Истанбул, откако претходно за време на дочекот на Нова година, во терористички напад во популарен ноќен клуб беа убиени 39 лица, а ранети се 69.