fbpx
Таг: Западот

таг: Западот

Западот не прави план за депопулација, а Русија не е единствена која трага по вакцина против рак

Фото: Pixabay/qimono
Во објавата се користи терминот „Братска Русија“, за да се прикаже Русија како целосна спротивност на Западот кој е претставен како непријателски. Според објавата, Западот прави планови да убива луѓе, а Русија да ги спасува преку вакцини против рак. Но, не е точно дека Русија е единствената држава која работи на производство на вакцини против рак. Минатата година владата...

Кулеба повторно го повика Западот на петте чекори до победа над Русија

Западните демократски земји треба да го забрзаат процесот на донесувањето одлуки за поддршка на Украина во актуелната војна против Русија, апелираше Дмитро Кулеба, министер за надворешни работи на Украина во своето најново интервју, дадено за американската телевизија Си-ен-ен. Кулеба порача дека петте чекори што ги наброја, а очекува Западот да ги преземе, би имале многу смисла и би ѝ помогнале...

Дезинформациите околу Израел ги поклопуваат дезинфо наративите за Украина

Откако во февруари 2022 година почна засилената проруска пропаганда преку десетина наративи, врз кои се пласираа специфични дезинформации околу агресијата во Украина, како и по периодичните дезинформации што можат да се прочитаат за случувањата во Косово, за првпат се регистрираат дезинформациски наративи и за војната во Израел, делумно кај медиумите, но уште повеќе на социјалните мрежи, пишува „Вистиномер“ во...

Не постои никаква агенда за уништување на Русија

Не постои никаков глобален план за уништување на Русија и на Путин, бидејќи наводно биле последниот бранител на традиционалните вредности кои почиваат на темелите на православното христијанство. Мит е дека Западот сака да ги уништи „традиционалните вредности“, тоа е познат руски дезинфо наратив кој многупати можеше да се слушне во говорите на рускиот претседател. Факт е дека Русија ја...

Манипулативна објава на Фејсбук по секоја цена ја правда руската инвазија врз Украина

Целата објава изобилува со руски наративи и манипулации кои имаат за цел да шират пропаганда и да ја оправдаат руската воена агресија врз Украина. Украинците не се со испрани мозоци како што се тврди во објавата, туку тие се обидуваат на секој начин да ја одбранат својата земја од Русија. Русија е таа која ја почна војната, а западните...

Западот не ги завел Русија и Украина да војуваат за нивна пропаст, туку Украина се брани од руската агресија

Украина и Русија не се „заведени од Западот да војуваат за нивна пропаст”, како што се тврди во постот, туку Украина, како суверена држава, признаена и членка на ОН е жртва на агресија од својот сосед Русија која официјално анектира нејзина територија. Украина војува да се ослободи, односно ја брани својата независност, а Русија војува за да приграби што...

Британско-руски аналитичар го толкува говорот на Путин: Неизбежно е разбивање на хегемонијата на Западот

Константин Кисин, руско-британски комичар и политички коментатор кој пишува за голем број светски мејнстрим медиуми, на Твитер даде свое гледиште во однос на говорот на Путин, обидувајќи се да го преведе на јазик за секој да може да ги разбере дури и скриените пораки на рускиот претседател, откако тој ја објави анексијата на четирите украински региони, пишува „Вистиномер“ во...

„Њујорк тајмс“: Западот ја преиспитува посветеноста на Македонија кон демократијата

Западните сили вчера ја ставија под знак прашање посветеноста на македонската влада кон демократијата и кон европските вредности, откако не успеа да одговори на обвинувањата за наводната злоупотреба на власта, пишува американскиот весник „Њујорк тајмс“. Весникот наведува дека силниот прекор следи откако опозицијата веќе неколку месеци објавува снимки од разговори од Груевски и од неговите најблиски соработници, чија содржина предизвика...

Обвинение против Рамиз Мерко за луксузното „ауди“ од 67 илјади евра

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко за набавката на луксузното „ауди“ вредно околу 67 илјади евра, соопшти на денешниот брифинг...