fbpx
Таг: загинати цивили

таг: загинати цивили

Најголема смртност на бојните полиња во последните 30 години, покажува ново истражување

Смртните случаи предизвикани од воени конфликти ширум светот во изминатите три години се искачиле на највисоко ниво во последните три децении, покажува новиот  извештај на Институто за мировни истражувања од Осло - ПРИО. Според извештајот, иако бројот на смртни случаи на бојното поле е намален во споредба со претходните две години, од 2021 година вкупниот број на смртни случаи поврзан...

Хамас испука ракетен „рафал“ врз Израел во првите часови на новата година

Малку по полноќ, односно по почетокот на новата 2024 година, припадниците на Хамас истрелале серија ракети врз територијата на Израел, јавија светските агенции. Со тоа, новата година за жителите на одредени региони на Израел почна со воздушна тревога. Засега нема податоци за штети и жртви. Истовремено, продолжи израелската копнена воена операција на територијата на Газа. Убиени се најмалку 35 луѓе,...

МНР на Украина: Меѓународната заедница да го запре геноцидот на украинскиот народ

По најновиот руски напад од воздух врз цивилни цели во најголемите градови на Украина, реагираше Министерството за надворешни работи (МНР) на земјата, велејќи дека руските сили „се борат“ против цивили, и побара „меѓународната заедница да ги обедини сите напори за да се запре рускиот геноцид врз украинскиот народ“ „Според прелиминарните информации, непријателот употребил 158 средства за воздушен напад: ракети од...

Најмалку 12 загинати цивили во најновиот руски напад во Украина

Во серијата руски напади врз цели во Украина, што почна вчера и уште трае, загинати се најмалку 12 цивили. Станува збор за досега најголема покриеност на украинската територија со напади од почетокот на руската инвазија на соседната земја, на 24 февруари 2022 година, јавуваат светските агенции. Според вооружените сили на Украина, Русија лансирала вкупно 158 дронови и ракети, односно досега...

Зеленски ги врати од Турција заробените командати од Азовстал, во Украина нови цивилни жртви

Украинскиот претседател Володмир Зеленски вчера од посетата на Турција се врати со петте воени команданти од Азовстал кои беа заробени од руската војска пред повеќе од една година и потоа престојуваа во оваа земја со лична гаранција на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, јави украинската државна новинска агенција Укринформ.. Тие беа свечено пречекани дома. Во септември 2022 година, како дел...

Ракетирана станбена зграда во Кривиј Рих, најмалку шестмина загинати

Најмалку 6 станари ги загубиле животите во ноќниот ракетен напад на петкатна станбена зграда во украинскиот град Кривиј Рих, а 12 лица се извлечени од спасителите, јави украинската државна новинска агенција Укринформ. Спасувачките екипи продолжуваат со потрагата. Засега нема информации за други загинати цивили во регионот Днипропетровск, каде што се наоѓа Кривиј Рих, но во регионот Донецк во руските напади...

Британско разузнавање: Русија ја менува стратегијата за ракетните напади во Украина

Најновите руски ракетни напади во Украина, во кои според досега познатото, има најмалку 25 загинати цивили, зборува за нова и побескрупулозна стратегија на напади, смета британското воено разузнавање, изнесувајќи ги своите заклучоци на Твитер. „Нападот вклучуваше помалку ракети во однос на нападите во текот на зимата и е малку веројатно дека за цел ја имал украинската енергетска инфраструктура“, пишува британското...

Во Харкив убиен новинар, во ракетен напад во Миколаив еден загинат и 23 повредени

Еден цивил е убиен, а 23 се повредени во рускиот ракетен напад врз украинскиот град Миколаив што се случи синоќа, јави дописникот на Укринформ, повикувајќи се на извештај на украинската Јужна оперативна команда. Според извештајот, нападот бил извршен од Црното Море со ракети од типот „Калибр“, а испукани биле четири проектили. Покрај загинатиот и повредените, уништени се и куќи, како...

Русите ги објавија „резултатите од референдумот“, новомобилизираните пристигнуваат во Украина

Руската пропаганда ги објави „резултатите од референдумот“ во окупираните четири региони на Украина, според кои 97 отсто од оние што гласале се определиле за „приклучување“ кон Русија, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на украинската телевизија „Ченел 24“. Според соопштените резултати, во самопрогласената „Донецка Народна Република“ 99,23 отсто гласале за спојување со Русија. Во „Луганска Народна Република“ 98,42...

Украинските сили уништиле 9 командни штабови на руските инвазиски војски, убиле 350 руски војници

Со ракетни и артилериски напади извршени од одбранбените сили на Украина се уништени 9 командни штабови на руските вооружени сили, односно штабови на бригадно и батаљонско ниво, како и три позиции со непријателски трупи или техника, извести украинската државна новинска агенција ukrinform.net Според Генералштабот на вооружените сили на Украина, рускиот непријател се обидува целосно да го заземе регионот Донецк, да...

Низа жестоки напади од Русите во Украина, во Миколаив употребени ракети С-300

Во текот на изминатава ноќ, украинскиот град Миколаив беше гаѓан од руските сили со ракети С-300, од кои најголем дел паднале во индустриски комплекс на периферијата на градот. Претходно, Миколаив беше и гранатиран, а од нападите на Русите, во градот избија и четири пожари, извести украинската новинска агенција Укринформ. Како што извести Подрачната единица во Миколаив на Државната служба за...

Русите ракетираa населба близу Одеса, 18 цивили загинаа, над 30 се повредени

Во нов грозоморен напад на руските сили врз цивилни објекти, рано взори со три ракети испукани од руски авиони-бомбардери беа погодени станбена зграда и два центра за рекреација во населба на 50-тина километри од Одеса, најголемиот украински крајбрежен град, при што животите ги загубија најмалку 18 граѓани, а над 30 се повредени, извести украинската државна агенција „Ukrinform“. Во источна Украина,...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...