fbpx
Таг: воен брод

таг: воен брод

УКРИНФОРМ: Украина потопи уште еден руски воен брод, досега уништени 38.000 објекти во земјата

Во напад на украинската морнарица кај Змискиот остров, погоден е рускиот воен брод Всеволод Бобров, при што тој бил оштетен и бил испратен назад кон пристаништето во Севастопол, јавува Укринформ. Во одделен извештај, Би-би-си ги пренесува сателитските снимки од потопен друг руски воен брод кај Змискиот остров, како резултат на нападот на украинските сили на островот кој беше окупиран...

Рускиот воен брод „Москва“ тешко оштетен, Украина тврди го погодила со ракета

Најважниот брод на руската црноморска флота, ракетниот крстосувач „Москва“ е тешко оштетен од експлозија. Украинската војска тврди дека бродот е погоден од нивна страна со ракета „Нептун“, што предизвикало сериозни оштетувања, јавува Укринформ. Руското Министерство за одбрана потврди дека бродот е оштетен, но вели дека „експлодирала муниција по претходно избиен пожар“. Екипажот на бродот е евакуиран, а рускиот извор...

Како македонските и српските медиуми заедно го потонаа американскиот воен брод „УСС Детроит“

Државната информативна агенција МИА деновиве пласишраше неточна информација дека „воениот брод „Фридом УСС Детроит“ потонал во западниот дел на Атлантикот“. Меѓутоа станува збор за нешто сосема друго.  Не потонал „Фридом УСС Детроит“, туку овој воен брод потопил напуштен брод. Ама поради лошиот превод од англиски МИА ја дезинформира јавноста дека „Американски воен брод потона во Атлантикот“. И, иако настанот се случил на 23 ноември, од текстот се добива впечаток дека е „тазе“, односно тогаш кога е објавена веста (08.12.2019)  Интересно е...

Албански воен брод ќе патролира во Средоземно Море

Албанскиот воен брод „Орикум“ ќе стане дел од мисијата на НАТО во Средоземно Море, насловена „Морски чувар“, која има цел да го спречи шверцот на мигранти од Турција кон Грција преку морски пат, соопшти албанската министерка за одбрана, Мими Кодели. - Зголемената несигурност во југоисточниот дел на Средоземно Море покажа дека е неопходно сите земји од Алијансата да ги здружат...

Проектили паднале во близина на американски воен брод во Јемен

Два проектили испукани од подрачје под контрола на бунтовниците во Јемен паднаа во близина на американски воен брод - разорувач во Црвено Море, соопшти денеска американската морнарица. Во соопштението се наведува дека ниту еден американски морнар не е повреден и не е причинета штета на разорувачот „УСС Мејсон“, како и дека не е јасно дали бродот бил мета, иако ракетите биле истрелани...

Франција го активира својот најголем воен брод во операциите против ИД

Франција го испараќа својот најголем воен брод, носачот на авиони „Шарл де Гол“, како засилување во операциите против Исламска држава (ИД), во Сирија и во Ирак, јавува „Би-Би-Си“. Како што пренесува британскиот национален сервис, неговото активирање во кампањата против ИД ќе го скрати времето што им е потребно на француските борбени авиони за изведување на воздушните напади. Франција се вклучи во...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...