fbpx
Таг: веб-страница

таг: веб-страница

Веб страницата на Владата недостапна, Бошњаковски вели проблемот бил „технички“

Веб страницата на Владата на Република Македонија во моментот е падната и е недостапна, но се очекува наскоро проблемот да се реши.   Владиниот портпарол Миле Бошњаковски, на прашање од „Мета“, појасни дека причината е „технички проблем“ и дека веб страницата наскоро повторно ќе биде во функција.

Министерство за финансии објави граѓански буџет за да биде разбирлив за граѓаните

Министерство за финанасии на нивната веб-страница објави граѓански буџет со цел на неекспертската јавност, на разбирлив начин да и се претстават клучните информации од буџетот на државата, информираат од таму. Тој не претставува замена за деталниот буџет и е една од алатките со кои Министерството за финансии ја отвора транспарентноста и отчетноста на јавните финансии. „Граѓанскиот буџет се базира на податоците од ребалансот на...

Буџетот и јавниот долг достапни на веб-страницата на Министерството за финансии

Министерството за финансии информира дека на неговата веб-страница се направени промени на структурата, па сега на посетителите лесно достапни ќе им бидат извршувањето на буџетот, како и јавниот долг и долгот на државата. „За да се подобри транспарентноста и отчетноста на јавните финансии, на официјалната интернет-страница додаден е посебен оддел „Статистика“, во кој лесно достапни се сите поважни информации, како што...

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Општина Центар потпишаа Меморандум за соработка

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Општина Центар потпишаа Меморандум за спроведување на проектот „Поддршка на институции и структури за младински политики“. ОБСЕ ќе го поддржи зајакнувањето на капацитетите на Локалниот младински совет, како и на младинските структури. Со тоа ќе се придонесе за зголемување на младинското учество во донесувањето одлуки на локално и на национално ниво. За таа цел ќе...

„Анонимуси“ ја хакираа веб-страницата на Министерство за транспорт: Не простуваме, очекувајте нè!

Официјалната веб-страница на Министерството за транспорт и врски е хакирана од „Анонимуси“. Тие на англиски јазик пишуваат дека се борат против цензурата, за слободата на медиумите и на народот, а не дејствуваат за лични и за политички цели туку во интерес на народот. „Ние сме Анонплус – Анонимуси и ова е нашиот манифест. Секое лице што сака да ја одбрани својата слобода на...

Веб-страницата на Владата ги чека фотографиите и биографиите на новите министри

Владата на Република Македонија ја ажурира содржината на својата официјална веб-страница со додавање биографии и фотографии на новоизбраните министри, процес кој треба да заврши во наредните денови, велат од Владата за „Мета“. Категоријата „влада“ во која беа набројани сите министри и премиерот на државата на официјалната веб-страница на Владата, извесно време не е достапна. Помеѓу категориите „програма“ и „прес-центар“ до пред неколку дена имаше категорија...

Џихадистите го освојуваат интернетот, може ли некој да ги спречи?

Паралелно со вистинските вооружени пресметки во Париз и со антитерористичките акции кои следуваа потоа во Германија, Франција и во Белгија, во кои се убиени и уапсени повеќе екстремисти, на интернет се води жестока воена пропаганда предводена од џихадистите кои ја контролираат територијата на Исламската држава. Екстремните исламисти кои се борат во Ирак и во Сирија интензивно го користат интернетот, социјалните мрежи и софистицираните...

Списанието „Стожер“ на веб-страницата на ДПМ

Новиот број на книжевната ревија „Стожер“ е поставен на веб-страницата на Друштвото на писателите на Македонија, www.dpm-pisateli.mk. „Со ова, љубителите на литературата го добиваат во електронска форма 119. број на книжевниот гласник на Друштвото на писатели на Македонија, кој располага со богати содржини од областа на поезијата, прозата, критиката, есеистиката и книжевната наука“, соопштија од ДПМ. Застапени се прилози од домашни...

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...