fbpx
Таг: веб-страница

таг: веб-страница

Мета факт: Во тек е изработката на мобилна апликација и веб-страница наменети за младите од Скопје

Градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска, во својата предизборна програма насловена како „Програма за модерно Скопје“, вети дека ќе биде обезбедена апликација, преку која младите ќе се информираат за настани и услуги од нивен интерес. Според одговорите што ги добивме од градските власти, овој проект е во реализација, по што може да се заклучи дека ова ветување е во...

За исчезнати деца ќе се алармира на веб-страницата „Најди ме“

Од денеска е ставена во функција веб-страницата „Најди ме“, која е дел од системот за рано предупредување на исчезнати деца во С. Македонија. Веб-страницата ќе биде достапна на македонски, албански и на ромски јазик, а на неа ќе може да се алармира за исчезнати деца, за да се намали ризикот од исчезнување и да се забрза процесот на наоѓање...

Меѓународниот аерoдром Скопје не нуди изгубени куфери за 1 евро

Станува збор за лажна понуда со цел финансиска измама, во која се злоупотребува брендот и името на ТАВ аеродромите. Со багажот на патниците не се тргува, туку тој им се враќа на патниците доколку го изгубат. Оваа страница, до која води објавата што се шири на Фејсбук, не е на ТАВ Македонија, туку е на измамници, кои целат да...

МЖСПП ја оспособило веб-страницата и делот за податоците за загрозените видови

Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) соопшти дека пречките во функционирањето на веб страницата на Министерството се отстранети и со тоа сите информации се повторно достапни на јавноста. „Мета“ вчера извести дека црвените листи на загрозени видови не може да се најдат на веб-страницата на министерството. https://meta.mk/hakirana-veb-stranicata-na-ministerstvoto-za-zhivotna-sredina-gi-nema-crvenite-listi-na-zagrozeni-vidovi/ Според министерството, од денеска и информациите за Националните црвени листи за што имаше...

Поради сајбер-нападот врз АЕК, нивните онлајн услуги се привремено недостапни

Официјално е потврден сајбер-нападот врз Агенцијата за електронски комуникации (АЕК), кој се случил на 6 април. Од Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти (МКД-ЦИРТ) при АЕК за Мета.мк изјавија дека сајбер-нападот бил прекинат истиот ден и дека во тек е анализа за да се утврди начинот на изведба и атрибуција. „Нападот е детектиран и е спречено негово понатамошно ширење....

Агенцијата за електронски комуникации под хакерски напад

Електронските системи на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) се под сајбер-напад, дознава Мета.мк. Нападот над АЕК, за Мета.мк го потврдија и од МВР. „Минатата недела Секторот за компјутерски криминал беше известен од АЕК за хакерски напад врз оваа институција и преземени се содветни мерки“, велат од МВР. Директорот на АЕК, Јетон Акику во телефонски разговор ни потврди дека имало „мал инцидент“...

Четврти месец сајтот за аерозагадување не функционира комплетно оти министерството ја менува серверската опрема

Веб-страницата воопшто не се отвора или кога ќе стане достапна, не може да се пристапи до месечните извештаи кои ги прикажуваат податоците за мерењето на квалитетот на воздухот во земјава. На овој начин веќе четврти месец функционира веб страницата air.moepp.gov.mk, преку која Министерството за животна средина и просторно планирање треба да ги објавува податоците од мерните станици за аерозагадувањето...

Фишинг сајтови: Ако сакате да го проверите квалитетот на воздухот, треба да учествувате во наградна игра!

Веб-страницата за проверка на квалитет на воздухот веќе извесен период јавува неправилности, односно кога корисниците ќе ја посетат страницата, прво им се бара да учествуваат во наградна игра за да освојат мобилен телефон. Најверојатно станува збор за т.н. фишинг сајтови, односно вид на измами од неовластени корисници кои преку користење лажни пораки од е-поштата и лажни веб-страници се обидуваат...

Новите договори за парно греење ќе бидат достапни на Интернет, пополнети ќе се доставуваат лично

Корисниците на парно греење во Скопје ќе можат сами да си го симнат и пополнат договорот за снабдување со топлинска енергија со АД ЕСМ. Новите договори кои треба да се склучат откако АД ЕСМ го презеде снабдувањето со парно греење во главниот град ќе бидат поставени на веб-страницата на оваа компанија а ќе се доставуваат и по пошта. Сепак, иако...

По повеќе од две недели, проработе веб-страницата на Министерството за образование и наука

Веб-страницата на Министерството за образование и наука проработе по повеќе од две недели. Сепак, доколку некој сака да пристапи до објавените содржини, треба претходно да прифати подесувања дека се согласува да се приклучи на небезбедна страница, па потоа се отвора страницата на Министерството. Веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН) беше цел на хакерски напад на 10 септември и...

Веб-страницата на Министерството за образование и наука е недостапна повеќе од 10 дена

Со денови наназад не е во функција веб-страницата на Министерството за образование и наука (MOН). Ако се обидете да ја отворите, ќе ви се појави порака дека страницата е недостапна: „This site can’t be reached. Мon.gov.mk took too long to respond.“ Мета.мк изминатиов период во неколку наврати пишуваше за паѓањето на интернет страницата на МОН, која за првпат стана недостапна...

Зошто треба да ги читате политиките за колачиња?

При секоја посета на веб-страница, првото нешто кое го воочувате е прозорчето за прифаќање на колачиња кои веб-страницата ги користи. Честопати ги прифаќате, без да им обрнете повеќе внимание, затоа што едноставно сакате да ја користите веб-страницата и да не губите време на дополнително читање. Но, што точно прифаќате и како може тоа да влијае на вашето искуство на...

Веб-страницата на Бирото за јавни набавки не работи веќе трет ден, запреа и сите тендери

Сите јавни набавки се блокирани бидејќи веќе трет ден по ред веб-страницата на Бирото за јавни набавки (https://e-nabavki.gov.mk/) не е во функција. На нефункционалната веб-страница, Бирото за јавни набавки објави порака дека сервисот е привремено недостапен поради „сериозни технички проблеми со инфраструктурата“. Наведено е и дека по надминување на проблемот јавноста ќе биде известена, а и сите тендерски рокови (јавни отворања/крајни...

По објавите на Порталб, Агенцијата за млади и спорт ја пушти во употреба привремената веб-страница на албански јазик

По неколку написи на Порталб.мк поврзани со преводот на албански јазик на веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт (АРС), од таму потврдија дека работите се при крај и гарантираат дека се очекува веб-страницата да биде пуштена во употреба во рок од две-три недели. Заменик - директорот Авни Рустеми синоќа соопшти дека во моментов е пуштена во употреба привремената...

Порталб: Веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт на албански јазик сè уште не е готова

Агенцијата за млади и спорт сè уште ја нема подготвено албанската верзија на веб-страницата, иако во август за Порталб.мк најавија дека кон средината на септември ќе биде готова. Заменик-директорот на Агенцијата, Авни Рустеми, иако е на чело на оваа институција една година, сè уште не успеал да ја преведе веб-страницата на Агенцијата, а освен тоа, истиот не е достапен...

Порталб: Агенцијата за млади и спорт сѐ уште нема готова веб-страница на албански јазик

Агенцијата за млади и спорт сѐ уште нема верзија на албански јазик на веб-страницата, иако пред еден месец за Порталб.мк рекоа дека до средината од септември ќе биде пуштена во функција. Од Агенцијата за млади и спорт, за Порталб.мк минатиот месец информираа дека им пристигнала донацијата од ОБСЕ за новата веб-страница, што ќе биде на три јазици: албански, македонски и англиски. Прашањата...

МОН отвори информативна веб страница за реформите во основното образование

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека отвори нова информативна веб страница на која може да се добијат информации за реформите што се креираат и спроведуваат во основното образование, според планот за промени и унапредување на квалитетот на националниот образовен систем. „На www.osnovnoobrazovanie.mon.gov.mk медиумите и граѓаните може да се информираат за сите тековни и идни активности кои МОН и...

МЗ: Веб-страницата за искажување интерес за ковид-19 вакцина vakcinacija.mk не е во функција, но наскоро ќе биде

Веб-страницата vakcinacija.mk која беше пуштена во потреба во моментов не е во функција. Од Министерството за здравство информираат дека во моментов се прават последните технички прилагодувања. „Се прават последните технички прилагодувања на веб-страницата преку која граѓаните ќе можат да се пријавуваат со изразување заинтересираност за вакцинација против ковид-19. Штом се овозможи целосна функција на веб-страницата, ќе информираме повторно“, велат оттаму.

Граѓаните можат да побараат бесплатна правна помош преку нова веб-страница

Во организација на Советот на Европа и Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, денеска се одржа официјална онлајн-промоција на веб-страницата www.pravnapomos.mk, преку која граѓаните може да се информираат за правото кое државата им го дава во вид на бесплатна правна помош, информираат од Министерството за правда. Свое обраќање на промоцијата имаше и министерот за правда Бојан Маричиќ, кој...

„Гласај!“ – нова иницијатива на Цивил за граѓанско учество и излезност на изборите

Цивил ја поведе иницијативата „Гласај / Voto“ на социјалните мрежи, за да им даде поттик на граѓанките и граѓаните да го искористат своето право на глас и да излезат на гласање на 15 јули. „Изборите нѐ затекнаа во време на пандемија кога заштитата на јавното здравје е приоритет. Затоа, Цивил повикува на гласање, но и на максимално придржување кон мерките за заштита од...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...