fbpx
Таг: топлински бран

таг: топлински бран

Во Германија поради високите температури годинава починале 3.100 луѓе

Оваа година починале околу 3.100 луѓе во Германија како последица на високите температури, според проценките на здравствени истражувачи во Берлин, пренесува новинската агенција ДПА. Најголем дел од смртните случаи предизвикани од високи температури се на во возрасна група од 75 години и постари, пишува во најновиот неделен извештај на Институтот Роберт Кох, која е главната владина научна институција во областа...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....