fbpx
Таг: термоелектрана

таг: термоелектрана

Вработените во РЕК Битола го санираа дефектот, блок 1 ставен во функција

Блок 1 на РЕК Битола попладнево околу 15 часот е ставен во функција, информираа во Електрани на Северна Македонија. Оттаму појаснуваат дека постројката произведува електрична енергија и е синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем. „Благодарание на стручноста и ангажманот на вработените во Термоелектраната, за нецели 24 часа санираните се пукнатите цевки заради кои блокот вчера утрото мораше да биде исклучен“, велат...

РЕК Битола и РЕК Осломеј загадуваат како 83 европски централи на јаглен

Во Македонија оџаците чадат дваесет пати поцрно од Европа. Во Македонија дваесет пати повеќе домаќинства се греат на огревно дрво отколку во Европската унија, а четирите термоелектрични блокови кои користат лигнит (РЕК Битола 1,2 и 3 и РЕК Осломеј) загадуваат како 83 европски централи на јаглен, покажува споредбата на податоците на Статистичкиот годишник на Државниот завод за статистика со податоците...

ЕЛЕМ ќе ја исклучи електраната Осломеј, ќе го вклучи блокот 2 во РЕК Битола

АД ЕЛЕМ соопшти дека ќе ја исклучи термоелектраната Осломеј и на нејзино место ќе го вклучи блокот 2 во РЕК Битола. Причината за тоа е загриженоста на жителите од населените места околу „Осломеј“ за можно загадување. „И покрај тоа што дефектот на системот за водено отпепелување е отстранет и ТЕ Осломеј може да работи по сите еколошки стандарди, раководството на...

ЕЛЕМ: Трошењето струја е зголемено за 30 проценти во однос на последните пет години

Поради екстремно ниската температура, регистрирана е 30 проценти поголема потрошувачка на електрична енергија во однос на истиот период за последните пет години, се вели во соопштение на АД ЕЛЕМ. -  Сите расположливи капацитети за производство на електрична енергија на АД ЕЛЕМ се ставени во погон. Дел од количествата се обезбедуваат на слободниот пазар во согласност со постојните правила и процедури усвоени од...

РЕК Битола е најголем загадувач во Европа

Втор најголем загадувач на воздухот во Европа и најголем во Македонија е термоелектраната РЕК Битола, покажува процената за влијанието на производството на енергија од јаглен врз здравствените трошоци на Западниот Балкан, направена од европското Здружение за здравје и животна средина (HEAL), објави „Дојче веле“. Според оваа процена, дури седум од 10 термоелектрани кои се големи загадувачи на воздухот во Европа...

Вашингтон без струја поради експлозија на термоелектрана

Стејт департментот, Капитол и поголемиот дел од Вашингтон со приградските области вчера останаа без струја поради експлозија на термоелектрана во соседната држава Мериленд. Портпаролот на Министерството за внатрешна безбедоност и вонредни ситуации, Робин Џонсон, рече дека околу 8.000 корисници останале без електрична енергија. Комуналното претпријатие „Пепко“ соопшти дека истрагата е во тек. Портпаролот Шон Кели немаше детали за локацијата и за...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...