fbpx
Таг: стартап македонија

таг: стартап македонија

На 26 април започнува второто издание на Стартап Викенд Охрид

Од 26 до 28 април ќе се одржи второто издание на Стартап Викенд Охрид, во просториите на универзитетот „Св. Апостол Павле“. Станува збор за глобален настан, хакатон кој има за цел да ги поттикне младите професионалци, фриленсери и стартап ентузијасти, на едно место да оформат тим со кој ќе развијат бизнис идеја од концепт до прототип, и тоа за 54...

За две години впишани се само 43 компании со капитал од едно евро, а за „Македонското стартап село“ нема ниту „темели“

По две години од поднесувањето на предлог-мерките за измени и дополнување на Законот за трговски друштва од страна на Министерството за економија (МЕ) и по една година од нивното усвојување, можноста за основање на трговско друштво со основна главнина од едно евро се чини како сѐ уште да останува во сенка за младите и другите граѓани во земјава. Целта на...

Светските лидери се собираат во Швајцарија на мировен самит за Украина

Повеќе од 100 лидери, меѓу кои потпретседателката на САД, Камала Харис и претседателите или шефовите на земјите од ЕУ, Јужна Америка, Блискиот Исток и Азија, денеска ќе се соберат...