fbpx
Таг: случја Монструм

таг: случја Монструм

ОЈО за организиран криминал: „Монструм“ е кај нас, но никој не ни го побарал

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција попладнево ја негираше изјавата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштувајќи дека предметот за случајот „Монструм“ е во нивна надлежност и во нивната архива и дека никој досега, ниту СЈО, ниту Советот на јавни обвинители не им го побарал. Јанева на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање зошто не го отвори случајот...

Врховниот суд повторно ја одложи седницата за „Монструм“, еден од адвокатите бил болен

Јавната седница на Врховниот суд на која треба да се разгледуваат жалбите на шестемина осудени на доживотен затвор во случајот „Монструм“, а која беше закажана за утре, повторно е одложена, овојпат на барање на еден од адвокатите, кој бил болен. Претходно седницата требаше да се одржи на 30 мај, но петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд, со кој претседава Јово...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...