fbpx
Таг: сајбер шпионажа

таг: сајбер шпионажа

Волстрит Журнал: Русија користела злонамерен софтвер за кражба на документи од НАТО

Американските власти онеспособиле малициозен софтвер што руската разузнавачка агенција го користела две децении за да краде владини документи од сојузниците на НАТО, пишува Волстрит Журнал. Со оваа операција на Федералното истражно биро (ФБИ) се истакнуваат зголемените напори на САД да одат чекор подалеку во апсењето хакери и пронаоѓањето нови начини за спречување на сајбер нападите. Операцијата ефикасно ја уништи една...

Македонската компанија „Сајтрокс“ блокирана од „Мета“ поради сомнеж за сајбер-шпионажа

Македонската компанија „Сајтрокс“ (Cytrox) е помеѓу седумте фирми на кои компанијата „Мета“ им забрани пристап до нејзините социјални мрежи Фејсбук, Инстаграм и Вотсап, поради тоа што вршеле „сајбер-шпионажа“. Во извештајот на „Мета“ кој следува после неколкумесечната истрага пишува дека фирмите вршеле активности како креирање лажни профили и понуди за пријателства и дека користеле хакерски методи за собирање на информации, манипулирање...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...