fbpx
Таг: проценки

таг: проценки

Трпевски: Постои опасност да влеземе во магичен круг од лоши закони

Во Македонија законите многу често се носат без соодветна подготовка на трошоците што ќе ги предизвикаат за граѓаните и компаниите, но и за администрацијата и воопшто без проценка на влијанието на новата регулатива врз секојдневниот живот. Ваквата состојба трае со години, а ништо не е поразлична и минатата година, период во кој Македонското здружение на млади правници истражуваше како министерствата...

МЗШВ: Штетите на јаболковите насади во Преспанскиот регион се до 80 проценти

Според првичните проценки на претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и локалните власти штетите од невремето во ресенскиот регион се 80 проценти, информираат од МЗШВ. „Преспанскиот регион е дури шест пати опфатен од невреме од мај до денес. Токму затоа, Комисијата за проценка на штети е веќе формирана и активна. Според првичните информации поројниот дожд и град во регионот...

Нова вознемиреност во Грција поради барањата на кредиторите за нови мерки

Нова тензија владее меѓу грчката влада и европските кредитори поради барањата за нови мерки од 3,6 милијарди евра. Грчките медиуми коментираат дека и покрај малиот напредок во разговорите меѓу грчкиот министер за финансии Евклидис Цакалотос и европските партнери, сè уште постои голем јаз меѓу позициите на двете страни и нема договор на повидок. Проценките во медиумите се дека...

Германија очекува 1,5 милион баратели на азил, двојно повеќе од досегашните процени

Бројот на бегалци што бараат азил во Германија до крајот на годината ќе изнесува 1,5 милион лица, што е речиси двојно повеќе од досегашните процени, јавува „Би-Би-Си“, повикувајќи се на информациите објавени од германскиот дневен весник „Билд“. Од германската влада засега нема коментар во врска со новите процени, кои се дел од официјален интерен извештај, цитиран од „Билд“. Во извештајот, меѓу другото,...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...