fbpx
Таг: производи

таг: производи

Бектеши: Од вчера сe пониски цените на основните прехранбeни продукти

По донесување на одлуката за повторното замрзнување на маржите на основните прехранбени производи, цените во маркетите веќе од вчера почнаа да се намалуваат, а очекувам дека овој тренд на намалување на цените да продолжи и во наредните денови. Пазарните инспектори се на терен за да утврдат дали трговците ја почитуваат одлуката, изјави министерот за економија Крешник Бектеши во гостувањето...

Елизабета Ѓоргиевска: Жената несомнено е клучен двигател на општествените процеси во сите сегменти

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на отворањето на изложбата „Жени во занаетчиство“ што се одржува во Кабинетот на претседателот. Во своето обраќање пред присутните на настанот, сопругата на претседателот истакна дека е чест и инспирација да се биде денес меѓу сите овие жени занаетчики и да се види нивната уметност, креативност и вештини. „Жената несомнено е клучен двигател на...

Анализа на „Порталб.мк“: Поскапи бензини, „подгреана“ инфлација!

На почетокот од септември литар Еуросупер од 95 октани се продаваше за 72 денари а Еуросупер од 98 октани за цели 74 денари по литар. Изминатите неколку години ова се практично и највисоки цени на нафтените деривати во земјава, пишува „Порталб.мк“.  Во август годинава во споредба со истиот месец лани измерена е и една од повисоките стапки на ценовен раст...

СТО одлучи дека американските царини за кинеските производи воведени во 2018 година се незаконски

Комисијата за решавање спорови при Светската трговска организација (СТО) донесе одлука дека американските царини за кинеските производи во вредност од над 200 милијарди долари се незаконски. На овој начин, оценува Комисијата, американските мерки ги кршат клучните принципи на меѓународната трговија и условите под кои Вашингтон се приклучил кон Светската трговска организација. Министерството за трговија на Кина пресудата ја смета за...

Танасоски: Увозот и извозот на стоки се врши без никакви пречки

Увозот и извозот на стоки во земјава оди регуларно и без никакви пречки, одговори на новинарско прашање директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски на денешната прес-конференција во Владата. „Секое зголемување на увозот е добредојдено за нас, но сакам да информирам дека имаме и зголемен извоз кај кондиторската индустрија што е многу добро за нашата економија,“ рече Танасоски. Царинската управа заедно со...

Хигиенските производи за жени во Шкотска ќе станат бесплатни, кај нас и натаму се луксуз

Photo by Ian Dick
Револуционерна одлука на шкотските власти: хигиенските производи за сите жени наскоро ќе се делат бесплатно. Шкотскиот парламент се очекува денеска да ја донесе оваа  одлука, со што Шкотска ќе стане првата земја во светот која се одлучи на ваков потег. Според одлуката, производите, како што се тампони и влошки, ќе бидат бесплатни за сите жени во Шкотска и достапни на...

Ангеловска: Ќе се зголеми прагот за ослободување од царина кај малите пратки 

Расте бројот на мали пратки што граѓаните и компаниите ги порачуваат преку интернет, па оттука Министерството за финансии, Царинската управа и Владата се соочуваат со години со барањето да се зголеми прагот на вредноста до која пратките се ослободени од плаќање увозни давачки. Министерката за финансии Нина Ангеловска најави дека се размислува за негово зголемување, а оптималниот праг ќе...

Цените на тутунот, на туристичките аранжмани и на автомобилите ја подгреаа инфлацијата

kupuvanje shoping zheni potroshuvachka koshnichka
Умерена инфлација во нашата земја, но под ризик од притисокот на цените на странските пазари. Според најновите мерења, во август во споредба со jули трошоците на живот се зголемени за 0,3 отсто додека цените на мало за 0,2 отсто, се вели во неделната економска анализа на „Порталб.мк“. Сепак, позначајно зголемување на трошоците на живот е забележно кај туристичките аранжамни, авионскиот...

Во првите шест месеци пораст на индустриското производство, во јуни пад во однос на истиот месец лани

Индустриското производство во јуни годинава во однос на јуни лани бележи намалување од 2,7 отсто, а вкупно за периодот јануари-јуни годинава има раст од 4,8 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во јуни 2019 година, во однос на јуни лани, бележи пораст од 5,2 отсто, во секторот преработувачка индустрија...

Прометот во индустријата со пораст од 12,9 проценти во првите пет месеци

Во периодот јануари – мај прометот во индустријата се зголемил за 12,9 проценти, годинава во однос на истиот период лани, објави денеска Државниот завод за статистика. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во мај годинава, во однос на мај минатата година, бележи пораст кај „интермедијарни производи, освен енергија“ за 5,1  процент, „капитални производи“ за 19 проценти, „трајни производи...

Компаниите бараат заедничко царинење на стоките помеѓу Македонија, Србија и Албанија

Компаниите при Стопанска комора на Македонија (СКМ) бараат заедничко царинење на стоките помеѓу нашата држава со Албанија и Србија. Според мониторингот направен од страна на СКМ на граничните премини Табановце и Ќафасан најмногу задржувања на превозниците има кога треба да се прави фитосанитарна контрола (околу три часа) и ветеринарна контрола (еден ден). „Компаниите бараат потпишување на билатерални договори помеѓу институциите на...

Индустриското производство лани повисоко за 5,4 проценти од 2017 година

Индустриското производство лани зголемено за 5,4 проценти во однос на 2017 година, информира Државен завод за статистика. Во декември пак, индустриското производство е зголемено за 7,9 проценти во однос на истиот месец 2017 година. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2018 година, во однос на декември 2017 година, бележи пораст од 4,6 проценти,...

МЗШВ: Земјоделците можат да поднесат барања за легализација на фармите до крајот на 2018

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) информираше дека до крајот на годинава, земјоделците можат да достават барања за легализација на изградените објекти, фарми на градежно земјиште. „Барањата за легализација треба да се поднесат во општините на живеење. Продолжувањето на рокот е со цел да им се излезе во пресрет на големиот број на граѓани, вклучително и на земјоделците, кои...

Вучиќ апелираше до Србите од Косово да избегнат конфронтација

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ порача Србите на Косово да дадат се од себе, за да спречат конфронтација и сите заедно по мирен пат и со дозволени политички средства да се борат за своите интереси, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Оваа изјава на Вучиќ следува откако Косово го зголеми данокот за увоз на српски производи од 10 на 100...

Вучиќ на средба со амбасадорите поради одлуката на Косово за зголемување на данокот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оствари средба со амбасадорите на Кина, Русија, САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија откако владата во Приштина објави дека го зголемува данокот на производите од Србија од 10 на 100 отсто, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Владата на Косово ја усвои одлуката за зголемен данок за увоз на роба од Србија и БиХ...

Извозот во првите осум месеци зголемен за 24,3 проценти

Извозот во првите осум месеци изнесува 4.428.642.000 долари и бележи пораст од 24,3 проценти во однос на истиот период лани. Вредноста  на увeзената стока, во истиот период, изнесува 5.885.969.000 долари што е за 21,4 проценти повеќе од лани. Трговскиот дефицит, во првите осум месеци од годината изнесува 1.457.327.000 долари. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите...

Размената со Русија падна за 13 проценти, причините не се политички туку економски

Трговската размена помеѓу Македонија и Руската Федерација бележи опаѓање од 12,7 отсто, што е помалку за 9,3 милиони долари во однос на истиот период од минатата година, беше истакнато на трибината на Македонско-руската стопанска комора и еднодновната обука на тема „Особености на рускиот пазар и стратегија на успех (потенцијал, можности, реализација)“. Исто така, загрижувачки е што македонскиот извоз е намален за...

АХВ забрани увоз на свињи и свинско месо од Бугарија, поради африканска свинска чума

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги засили мерките за надзор и контрола на болеста африканска свинска чума, по добиената потврда на 31 август дека оваа болест е присутна во селото Тутраканци во реонот на Варна, Бугарија, информираат од АХВ. „Агенцијата донесе решение за забрана за увоз и транзит на свињи, производи и нус-производи од свинско месо од регионот во...

МЗШВ: Штетата од царината на Косово за земјоделските производи е околу 180.000 евра

Одлуката на Косово, со која царините за овошјето и зеленчукот од Македонија беа зголемени за 30 отсто, предизвика штета од околу 180.000 евра или 2.000 тони нереализиран извоз, одговори денеска на новинарско прашање, шефот на кабинетот во Министерството за земјоделство, Трајан Димковски. Тој додаде дека штетите се пресметани врз основа на извозот реализиран лани од 18 до 31 јули, период во кој годинава...

Бектеши: За најскоро време очекуваме взаемно прифатливо решение со Косово

По средбата помеѓу министерот за економија Крешник Бектеши и косовскиот министер за трговија и индустрија Бајрам Хасани, забелешките за комплетно отстранување на заштитната мерка за повисока царина на одредени земјоделски производи, треба да се најдат пред косовската Влада. Иако мерката е делумно повлечена за поголем број производи, односно од 21, остана на сила за само седум сезонски производи за доматите,...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...