fbpx
Таг: производи

таг: производи

Се отвора можност македонските компании повеќе да извезуваат на рускиот пазар

Македонско-руската стопанска комора и „Македонски дом“ од Москва потпишаа договор за соработка, со што се отвора можност македонските компании да ги пласираат своите производи на рускиот пазар. - Во наредниот период со македонската деловна асоцијација активно ќе соработуваме на развивање на трговско-економските и туристички врски меѓу деловните луѓе од двете земји, создавајќи притоа услови размената да се зголемува, но и...

ЕУ на чекор од потпишување на договорот за слободна трговија со Канада

Сојузната влада на Белгија доби согласнот од сите регионални влади за потпишување на договорот за слободна трговија (ЦЕТА) меѓу Европската Унија и Канада, потврди белгискиот премиер Шарл Мишел. Белгиската сојузна влада мора да добие согласнот од сите регионални влади за потпишување на овој договор за кој Канада и ЕУ преговараат седум години. Премиерот Мишел изјави дека лидерите на белгискиот регион и јазични заедници...

Стопанска комора на Македонија и Народна банка потпишаа меморандум за соработка

Стопанската комора на Македонија и Народната банка потпишаа меморандум за соработка во областа на унапредување на финансиската едукација. Целта на оваа соработка е да се подигне финансиската свест кај населението во земјата, да се подобри финансиската писменост кај младото и возрасното население и тоа да стекне соодветни вештини и знаења што ќе му овозможат да донесува рационални и ефективни одлуки...

Цените на индустриските производи повисоки за 3,4 проценти на годишно ниво

Продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се повисоки за 1,6 отсто на месечно ниво, а се пониски за 3,4 проценти на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика. Во август, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се повисоки во секторот рударство и вадење камен за 5,4 проценти, а во...

Македонските и украинските компании ќе имаат поголема можност за соработка

Сојузот на стопански комори (ССК) денеска организира Македонско-украински бизнис-форум, на кој ќе присуствува висока официјална и бизнис-делегација од Стопанската комора за трговија и за индустрија на Украина. Целта на форумот е подобрување на економската соработка меѓу двете земји, остварување директни контакти со компаниите од Украина за воспоставување конкретни деловни односи, како и за зголемување на продажбата на домашните производи и...

На двете сметки на Црвен крст собрани 840.002 евра, акцијата завршува денеска

На жиро-сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 38.409.843 денари или 624.550 евра, а од донирањето 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400, собрани се 13.250.300 денари, односно 215.452 евра, или вкупно 840.002 евра, соопштија од Црвен крст. Досега, како што известија од Црвен крст, нивните екипи дистрибуирале: 34.036 пакети со храна (еден пакет е наменет за четири лица); 31.004 дневни и топли...

Се испитува квалитетот на земјоделските производи од поплавените подрачја

Државниот инспекторат за земјоделство го испитува квалитетот на земјоделските производи во поплавените подрачја поради претпоставка за нивна контаминација, соопштија од инспекторатот. „Пет тимови на земјоделски и фитосанитарни инспектори од денеска вршат обиколка на теренот, по што ќе бидат земени примероци за анализа во лабораториите на Ветеринарниот факултет. Покрај тоа уште еден тим од инспекторатот ќе биде постојано присутен на централниот пункт...

Што побара МНР од странците за поплавите: Џипови, камиони, моторни и гумени чамци…

Министерството за надворешни работи до амбасадите во Скопје на 9 август испратило допис во кој се бара финансиска помош и се дава листа со производи кои им се потребни за справување со последиците од поплавите. „Министерството во прилог доставува прелиминарна листа на конкретно потребни работи, кои може да се достават како што ќе се развива ситуацијата“, стои во дописот до...

Собрани 546.723 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 20.987.497 денари или 341.260 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 12.636.000 денари или 205.463 евра, или вкупно 546.723 евра. Во текот на изминатите денови, тимовите на Црвениот крст дистрибуирале: 14.080 пакети со храна (еден пакет е за 4 лица) 12.000...

Трговците да ги намалат цените и да не ги злоупотребуваат поплавите, одлучи Владата

На предлог на министерот за економија, Владата на последната седница донела одлука највисоките цени на одделни производи, односно на флаширана вода, свеќи за домаќинство, заштитни ракавици, гумени чизми, лопати, заштитини маски и средства за дезинфекција, да се вратат на нивото кои се применувало до 5 август 2016 година. Причина за донесување на оваа одлука, велат од Министерството за економија, биле...

Се зголеми цената на храната во светот

Цените на храната во светот во јуни се зголемија најмногу во последните четири години како резултат на поскапување на шеќерот и на најголем дел од другите основни производи, соопшти денеска Агенцијата за храна и земјоделство при ОН (ФАО). Цената на храната постојано се зголемува од јанури, кога беше на најниско ниво во последните седум години. ФАО очекува дека цените ќе бидат...

Во Грција е забрането внесување месо и млеко, торта и бисквити – може

Дали грчките цариници ќе го отворат багажникот на вашиот автомобил е прашање на среќа и на дневниот распоред на царината, но забраната за тоа што смее, а што не смее да се внесува во Грција е прашање на европски регулативи и одредби од 2009 година за да се заштитат членките на Европската Унија од ширење на сериозни болести и на...

Странските инвестиции во првите три месеци изнесуваат 58,7 милиони евра

Странските инвестиции во првите три месеци изнесуваат 58,7 милиони евра, што е за 8,7 проценти помалку во однос на истиот период лани, објави Народната банка. Најмногу странски инвестиции има од Лихтенштајн 7,6 милиони евра, Италија 4,35 милиони евра, Австрија 3,4 милиони евра. Во однос на сектори, најмногу странски инвестиции има во транспортна опрема, моторни возила, во градежништвото, текстил, финансиско посредување, освен...

Русија: Ако ЕУ го измени режимот на санкции и ние ќе го направиме истото

Русија би можела да го скрати списокот на санкционирани производи доколку Европската Унија ги ублажи антируските санкции, изјави министерот за економски развој на Русија, Алексеј Уљукајев. -Мислам дека списокот на санкционирани производи од ЕУ би можел да биде скратен додколку Европа ги ублажи санкциите спрема Русија. Потребна е акција за да следи реакција. Доколку, на пример, нашите европски колеги донесат...

По самитот во Сочи компаниите ќе можат да ги пласираат производите на големи пазари

Mакедонските компании имаат шанса за пласман на производи на големи пазари, по најавената зона на слободна трговија меѓу Русија и Југоисточна Азија, смета Македонско-руската стопанска комора по одржувањето на Самитот Русија - АСЕАН (Сојуз на држави од Југоисточна Азија) во Сочи. - Ова за македонските компании треба да биде сигнал за значително поагресивно настапување на рускиот и пазарот на Евроазиската...

Бројот на работници во индустријата во март зголемен за 2,1 отсто во однос на истиот месец лани

Бројот на работниците во индустријата во првите три месеци годинава е зголемен за 1,8 отсто во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика.  Бројот на работниците во март годинава, пак, е зголемен за 2,1 отсто во однос на истиот месец лани. Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во март во однос на истиот месец лани, бележи пораст...

Се зголемува индустриското производство

Во првите два месеци од годинава, имаме зголемување на индустриското производство за 11,7 отсто во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Индустриското производство во февруари 2016 година, во однос на истиот месец лани е повисоко за 15,2 отсто. Според главните индустриски групи, производството бележи пораст кај енергија за 0,4 отсто, интермедијарни производи, освен енергија за 12,6 отсто, капитални...

Стоковата размена во јануари помала за 8,6 отсто во однос на истиот месец 2015 година

Вкупната вредност на стоковата размена на Македонија со странство, во јануари 2016 година, изнесува 694.140.000 долари и бележи пад од 8,6 отсто во однос на истиот период минатата година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Вкупната вредност на извозот на стоки во јануари 2016 година, изнесува 309.706.000 долари и бележи пад од 7,9 отсто во однос на истиот период од минатата година. Вкупната...

Македонски млечни производи ќе се извезуваат на рускиот пазар од овој месец

Македонија ќе почне да извезува млечни и месни производи на рускиот пазар од овој месец. Меморандум помеѓу македонските Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за храна и ветеринарство и Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската Федерација, беше потшишан на 4 јуни 2015 година. Со него се предвидуваше исполнување на барањата да се реализира извозот, како и создавање...

Компанијата „Макпрогрес“ преку интернет ќе ги продава производите на кинескиот пазар

Македонската компанија за кондиторски производи „Макпрогрес“, преку интернет ќе ги продава своите производи на кинескиот пазар, за да го зголеми извозот. Производите ќе се продаваат преку интернет-компанија во Кина „Јинггонг мол“ (Jingdong Mall). „Макпрогрес“ на кинескиот пазар ќе ги продава производите од асортиманот на „винчини“ и на „армониа“.

Научниците Бертоци, Мелдал и Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија

Керолин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се овогодишните добитници на Нобеловата награда за хемија, објави Нобеловиот комитет, пренесува Гардијан. Со олеснување на комплицираните хемиски процеси, тие овозможиле овозможиле употреба...