fbpx
Таг: Потопи

таг: Потопи

Како македонските и српските медиуми заедно го потонаа американскиот воен брод „УСС Детроит“

Државната информативна агенција МИА деновиве пласишраше неточна информација дека „воениот брод „Фридом УСС Детроит“ потонал во западниот дел на Атлантикот“. Меѓутоа станува збор за нешто сосема друго.  Не потонал „Фридом УСС Детроит“, туку овој воен брод потопил напуштен брод. Ама поради лошиот превод од англиски МИА ја дезинформира јавноста дека „Американски воен брод потона во Атлантикот“. И, иако настанот се случил на 23 ноември, од текстот се добива впечаток дека е „тазе“, односно тогаш кога е објавена веста (08.12.2019)  Интересно е...

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...