fbpx
Таг: полициска единица

таг: полициска единица

Промовирана новата Eдиница за интервентна полиција при СВР Скопје

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ присуствуваше на официјализирање на формирањето на новата организациона единица при СВР Скопје – Единицата за интервентна полиција. Станува збор за единица која што настанува со спојување на досегашните единици - за јавен ред и мир, за асистенции и спровод и на „алфите“, информираат од МВР. - Структуирана врз...

Заменик-командир спречил полицаец да фати еден од напаѓачите на новинарите

Заменик-командир на полициска единица во состав на СВР Скопје спречил колега - полицаец во обидот да фати еден од насилниците кои ја нападнаа новинарската екипа на порталот „А1он“, додека известуваше од протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, објави „Телма“, повикувајќи се на полициски извори. Полицаецот, според информациите, подготвил и службена белешка за настанот. По нападот на новинарската екипа, еден...

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја...