fbpx
Таг: поглавја

таг: поглавја

Ниту едно од поглавјата за преговорите со ЕУ не е отворено

Во својата програма за парламентарните избори во 2020 година, СДСМ вети дека 80 отсто, односно 25 од 33 поглавја за влез во ЕУ, ќе бидат отворени до крајот на нивниот мандат. Сепак, досега сè уште не е отворено ниту едно поглавје, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Ветување: Почнуваме преговори, ја европеизираме земјата! До 2024 година ќе отвориме 80% од поглавјата за интеграција во...

Управување со отпад и со води – најтежок дел од билатералниот скрининг за животна средина

Клучни согледувања од билатералниот скрининг за Поглавје 27 – Животна средина и климатски промени, како дел од Кластер 4 покажаа дека државата е на добар пат, дека во некои области е во напредна фаза, но во други е во почетна или е соочена со силни предизвици во понатамошно усогласување на националното законодавство со европското. Ова се вели во соопштението на...

Во Брисел започна билатералниот скриниг за „Внатрешен пазар“

Во Брисел денеска започнува билатералниот скрининг за вториот Кластер, „Внатрешен пазар“, со скрининг состанок за Поглавјето 3, „Право на основање и слобода на давање услуги“, информираат од Секретаријатот за европски прашања. Оттаму додаваат дека делегацијата ја предводи заменичката на главниот преговарач на Р. С. Македонија со ЕУ, Дрита Абдиу-Халили, а присутни се и координаторот на кластерот 2, вицепремиерот задолжен...

Пакет за проширување на ЕК 2021: Фокус на отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија, но како? 

Годинешниов пакет документи за проширувањето на Европската комисија веќе целосно ја спроведува новата методологија за проширување на ЕУ, се вели во кратката анализа на ЕПИ за Извештајот за Северна Македонија. Тоа најпрвин се гледа во структурата, така што сега и националните извештаи, покрај Стратегијата – регионалниот документ,  сега се подредени според новата Методологија – по кластери. Меѓутоа, примената на новата...

Кластер 4: Зелена агенда и одржлива поврзаност – Актуелно, но дали и приоритетно?

„Зелените“ приоритети одамна се на врвот на приоритетите на Европската Унија, што само е потврдено и за овој мандат на највисоките тела на ЕУ (2019-2024 година). Со годините се развиваа и надоградуваа мноштво политики и законодавство, кои  се меѓу најтешките за спроведување – особено во областа на заштитата на животната средина, а бараат и значителни инвестиции. Ова е кластер со...

Кластер 3: Конкурентност и инклузивен растeж

Кластерот обединува прилично различни поглавја, чиј заеднички именител треба да е нивната поврзаност со развојот. Затоа, овој кластер е тесно поврзан со економските критериуми. Поглавја од кластерот 3: Конкурентност и инклузивен растеж         Информатичко општество и медиуми Оданочување Економска и монетарна политика 19 . Социјална политика и вработување Претпријатија и индустриска политика Наука и истражување Образование и култура Царинска унија Да почнеме...

Темели: Политичките и економските критериуми целосно во преговорите со ЕУ

По минатото проширување (од 2004 и 2007 година) Европската унија почна постепено да ги вградува политичките критеируми во преговорите. Поглавјето 23 – Правосудство и темелни права е воведено во преговарачките рамки за Хрватска и Турција во 2005 година, за разлика од поглавјето 24, присутно и во минатото проширување. Пред неполни десетина години (за преговорите со Црна Гора и Србија)...

Азески: Мора да продолжиме да работиме како да сме добиле датум, немаме друга алтернатива

Претседателот на Стопанска комора Бранко Азески апелираше дека мора да се продолжи да се работи, исто како да сме добиле датум за почеток на преговорите минатата недела. – Македонија нема друга алтернатива, и мора да продолжи да оди по европскиот пат. Заради тоа, повикувам сите политички чинители во државата да ги преземат сите дејствија за доекипирање на тимовите кои би...

ЕУ отвора уште две поглавја во преговорите со Србија

Постојаните претставници на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок донеле одлука на меѓувладината конференција со Србија да ги отворат поглавјето 6, кое се однесува на правата на претпријатијата, и поглавјето 30 за економските односи со странство. Конференцијата е закажана за 11 декември, а официјален Белград се надеваше дека ќе отвори три поглавја, но одлуката на земјите членки зависеше од...

Мицкоски: Заев на Бугарија ѝ даде можност да блокира отворање поглавја од преговорите

Со Договорот за добрососедство Бугарија ќе има можност да го преиспита однесувањето на Македонија на целокупниот пат кон Европската Унија, бидејќи Заев прифати таа да има можност да не дозволи отворање на кое било поглавје од преговорите за членство доколку не се исполнат нејзините цели и позиции, порача денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој додаде дека тоа значи нови проблеми...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат итна седница за договорот со Бугарија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат јавна, отворена и итна седница во врска со најавата за потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија. Пратеникот Илија Димовски на прес-конференција изјави дека пратениците во Собранието треба да го разгледаат договорот и да донесат заклучоци дали треба да се потпише во ваква форма. - Примената на овој договор без конструктивните забелешки и предлози кои ние ги...

ЛП: Иванов со скандалот со Хан се покажа како крајно неспособен за функцијата што ја врши

Либералната партија го осудува скандалот што го направи Ѓорге Иванов, поврзан со посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и на тројцата европратенции, со што, како што велат од партијата, се покажал како крајно неспособен за функцијата што ја врши и за тоа треба да поднесе одговорност. Претседателот Иванов вчера ја откажа средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Хан,...

Вучиќ: Србија го продолжува европскиот пат, но не дозволува понижување

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека по повод хрватската блокада за отворање на поглавјето 26 во преговорите на Србија со Европската Унија, Србија не сака конфликти, дека прави компромиси, но дека нема да дозволи никој да ја понижува. - Србија никогаш нема да може да ја газите, ниту да ја понижувате. Тоа е основата на нашите вредности, со тоа...

Србија очекува отворање на новите поглавја со ЕУ до крајот на годината

До крајот на годината, Србија би требало да отвори барем едно ново поглавје во пристапните преговори со Европската Унија, изјавија денеска српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, и шефот на делегацијата на ЕУ во Србија, Мајкл Девенпорт. Дачиќ на редовната конференција за новинари рече дека очекува да биде отворено барем петтото поглавје, кое се однесува на јавни набавки, а...

Вучиќ: Голем ден за Србија, ѝ благодарам на Меркел

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, во Брисел изјави дека денеска е голем ден за Србија, која со отварањето на поглавјата од дијалогот за пристап кон Европска унија, испишува нова историска страница. - Сакам како премиер кој е горд на својата земја да им честитам на сите граѓани на овој успех. Ова за нас е голем ден, испишуваме историска страница и веќе...

Попоски: Посетата на Коѕиас е мудар чекор на грчката дипломатија

Ова е мудар чекор на грчката дипломатија што ќе придонесе за евроинтеграцијата на регионот и за подобрување на билатералните односи, рече Попоски пред утрешната посета на неговиот грчки колега, објави „Телеграф“. Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, ја оценува како многу корисна утрешната посета на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. Тој нагласи дека во овој момент двете земји се...

Што содржат поглавјата 23 и 24 што ги спомна Хан

„Пред изборите кои ќе се одржат до крајот на април идната година, Македонија ќе мора да ги прифати сите препораки од извешатите на ЕУ за независност на судството. Ќе се примени методологија која вообичаено ја користиме за преговори за поглавјата 23 и 24“. Ова по вчерашната средба со лидерите на политичките партии го изјави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. Соред изјавите...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...