fbpx
Таг: отпор

таг: отпор

Даниловски: Не ми е јасен отпорот на родителите за земање брис на нивните деца

Од скринингот во училиштата кој го прави Министерството за здравство може да се има полза само ако се има увид во состојбата во тек на време, односно тестирања треба да се прават еднаш неделно, смета епидемиолог проф. д-р Драган Даниловски откако надлежните почнаа да прибираат согласности од родители на деца кои треба да бидат тестирани за ковид-19. Според професорот, не...

„Њујорк тајмс“ објави непотпишана колумна против Трамп од функционер на Белата куќа

Во редок преседан за најголемите американски весници, „Њујорк тајмс“ објави анонимна колумна од висок функционер во администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, кој вели дека заедно со многумина други, тој потајно работи за да спречи многу штетни политики на Трамп. Колумната има наслов „Јас сум дел од движењето на отпорот внатре во администрацијата на Трамп“. Анонимниот колумнист вели дека „Трамп...

ВМРО-ДПМНЕ: Вандализмот и анархијата на Сорос наидуваат на отпор низ целиот свет

„Вандализмот и анархијата што ја промовираат платениците на Сорос, наидуваат на сè поголем отпор и во Македонија и низ светот“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека „веќе никој не верува во продавањето лаги спакувани како некаква борба за отворено општество“. „Станува јасно како бел ден дека скапо платените вандали на Сорос уништуваат сè пред себе за дебели пари. СДСМ и Сорос...

Црвенковски: Подготвен сум, како и на 24 декември, да бидам во првите редови!

„Подготвен сум на ист начин, како на 24 декември 2012 година, заедно со син ми да бидам во првите редови! И искрено се надевам дека сите „душегрижници“ кои во изминатиов период ме прозиваа „каде е Бранко“, ќе бидат заедно со своите најблиски во мојата близина. „Ладата“, симболот на „отпорот“, е во одлична состојба, редовно одржувана и навреме регистрирана“, пишува...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...