fbpx
Таг: осиромашување

таг: осиромашување

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ја загрози и исплатата на плати на припадниците на АРМ

Расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ ја загрози и исплатата на плати во АРМ, но Владата обезбеди сигурни плати и ја намалува стапката на задолженост, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во неа се додадва дека ниту едно „празно соопштение“ на ВМРО-ДПМНЕ не може да го сокрие нивното 11-годишно „тајно и расипничко задолжување за луксузирање и за криминално...

СДСМ: УЈП нема морално право да блокира сметки на граѓаните за радио-дифузна такса

Со кое право УЈП се заканува на повеќе од 27.000 граѓани и фирми, дека ќе им ја блокира трансакциската сметка заради наплата на радио-дифузна такса, прашуваат од опозицискиот СДСМ. Според партијата, од последните податоци од листата на должници, Советот за радио-дифузија должи близу 800.000 евра. - МТВ, според истата листа, должи повеќе од 1.700.000 илјади евра. А, повеќе од 180.000 луѓе во Македонија живеат со...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...