fbpx
Таг: неутралност

таг: неутралност

По интервјуто на Иванка Василевска, Тодоров и Богојевски бараат исклучување од ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот функционер во ВМРО-ДПМНЕ и министер за образование и здравство, Никола Тодоров, во разговор за Дојче Веле, испрати, како што вели, „отворен и искрен повик до Христијан Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ" да поведат постапка за разрешување на Иванка Василевска од Извршниот Комитет, како и дисциплинска постапка за нејзино исклучување од партијата. Реакцијата следи по интервјуто на Василевска за српскиот портал...

„Спаси го интернетот“ – кампања за зачувување на неутралноста на интернет

Европската комисија и Советот сакаат да усвојат пропис што ќе им овозможи на интернет-провајдерите (ISP) да прават дискриминација меѓу клиентите и да наплаќаат додатни суми за различни видови интернет-услуги. Повеќе невладини организации од Европа ја спроведуваат кампањата „Спаси го интернетот“ за зачувување на неутралноста на интернет-просторот. Само оние кои плаќаат повеќе ќе имаат полесен пристап до публиката на интернет, на тој начин...

За една недела нови 44 случаи на пертусис, најбројни се деца од 10 до 14 години

Во период од една недела, пријавени се 44 нови случаи на голема кашлица, стои во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Најголем број од случаите се пријавени...