fbpx
Таг: Марјо Бракај

таг: Марјо Бракај

Контрадикторности во ставовите за носењето маски на официјалните лица и меѓународните здравствени институции

Пандемијата „Ковид-19“, покрај лажните вести, се доживува и со противречните изјави дадени од службени лица или меѓународни здравствени институции. Премиерот на Албанија, Еди Рама, продолжува да биде верен на ставот дека маските не треба да се користат масовно, а од друга страна Силва Бино од ИЈЗ го изјавува спротивното. Но, и меѓународните институции се судираат во врска со употребата...

Случајот на „прекугранично известување“ потопен во магла на неточности

„Една ТВ и три портали во Македонија се финансирани со 2,5 милиони евра средства од Унгарија, таму е Груевски“. Ова е насловот на еден напис на „Top Channel” објавен на 20 февруари. Тргнувајќи од тврдењето во насловот, тој е подигнат во форма на обвинување и известува за шема за поврзување на медиумите со политиката преку лица кои се формално...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...