fbpx
Таг: координатори

таг: координатори

Oсмани бара да се назначат ковид координатори во секоја компанија и институција

Отворање на нова позиција на ковид координатор во секоја институција и во секоја компанија. Тоа го препорача денеска од Штип координаторот на Општинските кризни штабови, Бујар Османи. Вицепремиерот смета дека оваа болест и епидемија ќе трае и за да се заштитиме од економски загуби, најдобро е да се обезбеди човек, кој ќе се грижи за спроведувањето на протоколите и...

Вајгл денеска ќе има средби со Џафери и со опозицијата во Собранието

Иво Вајгл, известувач на Европскиот парламент за Македонија, денеска во Собранието во 14.30 часот ќе се сретне со спикерот Талат Џафери, соопшти собраниската служба за информирање. Потоа европратеникот од Словенија ќе се сретне со експерти на ЕУ, по што ќе има средби со координаторите на пратеничките групи на опозициските ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА, Илија Димовски и Африм Гаши. Вајгл ќе се...

Продолжи блокадата во Собранието со серија прекини, барања за паузи и за извинувања

Шестата собраниска седница, на која како петта точка на дневниот ред треба да се расправа за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина во 16.20 часот, откако пратеникот Димитар Стевананџија, претставувајќи се како координатор на една од десетте пратенички групи, побара пауза од 60 минути, а за тоа време...

Стратегија „ЈИЕ 2020“: Земјите од Балканот стабилизирани, но не напредуваат еднакво

По три години од спроведувањето на Стратегијата „Југоисточна Европа 2020“, дојдено е до долгоочекуваната стабилизација на земјите од Западен Балкан, но со нееднаков напредок. Ова беше констатирано на денешниот годишен состанок на управувачкиот одбор за стратегијата на Регионалниот совет за соработка (РСС), интервладино оперативно тело на земјите од ЈИЕ, на кој беше усвоена годишната програма, а беше разговарано и за новиот...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...