fbpx
Таг: Јутјуб Шортс

таг: Јутјуб Шортс

„Јутјуб Шортс“ – новиот ривал на ТикТок, претставен во САД

јутјуб
Јутјуб е најновиот технолошки гигант кој се одлучи да ја следи сензацијата околу кратките видеа на ТикТок, апликација во сопственост на кинеската компанија „Бајтденс“. Форматот за кратки видеа „Шортс“ (Shorts) пред неколку месеци беше лансиран во Индија, а од денес во бета верзија им е достапен и на американските корисници. „Јутјуб Шортс“ практично ги има истите фунцкии како и ТикТок...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...