fbpx
Таг: Јагула

таг: Јагула

Вистиномер: Рибокрадците го пустошат рибниот фонд во Охридското Езеро, ЕУ нотира низа слабости

Рибокрадството со години „царува“ на Охридското Езеро. Ендемските видови риби доведени на работ на исчезнување. Забрана за риболов има, полицијата казнува, но рибокрадците не мируваат. Незаконскиот риболов предизвика дисбаланс во рибниот фонд на Охридското Езеро, смета научната фела. Со децении се изловуваат само три видови риби, пастрмка, белвица и крап. Во Извештајот на ЕК за напредокот на Северна Македонија...

За случајот „Јагула“, поднесено обвинение против поранешниот градоначалник на Охрид

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поведе обвинителен акт против поранешниот градоначалник на Охрид од редовите на СДСМ, Александар Петрески, за предметот познат како „Јагула“, за едно продолжено кривично дело - злоупотреба на службената положба и овластување и за кривично дело примање поткуп. Обвинение е поднесено и за Г.С., како помагач за едно продолжено кривично дело, злоупотреба...

Нова кривична пријава за поранешниот градоначалник на Охрид

Поранешниот градоначалник на Општина Охрид, Александар Петрески, кој издржува мерка притвор, откако беше уапсен во акцијата „Јагула“, и поранешниот директор на јавното претрпијатие „Билјанини извори“ се осомничени дека незаконски дале под закуп градежно земјиште за 308 места за паркирање во центарот на Охрид, соопшти МВР. Петрески и поранешниот директор на „Билјанини извори“, Б.Ш. (59), се товарат за кривично дело злоупотреба...

Само тројца во притвор од 14 приведени во акцијата „Јагула“

Најголемиот дел од осомничените што вчера беа приведени во полициската акција „Јагула“ во Охрид, се пуштени да се бранат од слобода. Во текот на вчерашниот ден и изминатата ноќ, тие беа изведени пред судија на предходна постапка, во Основниот суд Скопје 1. Мерката притвор им е определана само на поранешниот градоначалник Александар Петрески и на уште тројца раководители на сектори од...

Петрески и соработниците лапнале милиони евра во коруптивни зделки (ВИДЕО)

Истрагата на полицијата за случајот „Јагула“, како што информираат од МВР, открила сложена мрежа на коруптивни зделки поврзани со постапки за јавни набавки, за кои се осомничени поранешниот градоначалник на Охрид, негови блиски соработници и управители на фирми. Според информациите на МВР, осомничените во периодот од 2007 до 2013 година, го оштетиле буџетот на Општината за сума од 785.000 евра. Групата,...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...