fbpx
Таг: екстралесно масло

таг: екстралесно масло

Бензините и екстралесното масло поскапуваат за 2 денари, дизелот за 1,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) на Република Северна Македонија денеска донесе одлука за поскапување на горивата и екстралесното масло за домаќинства. Од полноќ, бензините и екстралесното масло поскапуваат за 2 денари, а дизелот за 1,5 денари. Со тоа, бензинот ЕУРОСУПЕР БС - 95 од почетокот на утрешниот ден ќе чини 73 денари за литар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС...

Горивата поевтинуваат за половина денар, екстра лесното масло за домаќинства за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука со која горивата од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, екстралесното масло за домаќинства за денар, а мазутот за 0,7 денари. Станува збор за поевтинување на нафтените деривати од 1,03 отсто во однос на досегашните цени, кои стапија на сила на 2 ноември...

Бензините поевтинуваат за еден денар, дизелот останува со иста цена

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), од ноќеска на полноќ бензините ќе се продаваат по цени пониски за еден денар од досегашните. Така, новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 71 денар за литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-980 73 денари за литар. Цената на дизелот останува на 63,5 денари за литар. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство...

Бензинот поевтинува за еден и пол денар, дизелот за 2,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика најави поевтинување на горивата, а новите пониски цени ќе важат од полноќ. Според одлуката за цените на горивата објавена на веб-страницата на комисијата, цената на „еуросупер-95“ и на „еуросупер-98“ се намалува за еден и пол денар, па еден литар од овие горива ќе чини 62,5 денари, односно 64,5 денари. Цената на „еуродизел“, пак, се намалува за 2,5 денари и еден...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...