fbpx
Таг: безбедноснимерки

таг: безбедноснимерки

Велика Британија и Франција бараат помош од ЕУ за мигрантската криза кај Кале

Велика Британија и Франција побарале од другите земји-членки на Европската унија (ЕУ) да помогнат во решавањето на основните причини што доведоа од мигратската криза кај францускиот град Кале, јавува „Би-Би-Си“. Мигрантите во Кале деноноќно се обидуваат да го преминал каналот Ла Манш и да стигнат до Велика Британија, притоа предизвикувајќи застој во сообраќајот преку Евротунелот. Министрите за внатрешни работи на Велика Британија...

Давутоглу: Турција ќе ја зголеми безбедноста на границата со Сирија

Турскиот премиер, Ахмет Давутоглу, соопштил и дал уверување дека Турција ќе ги зголеми безбедносните мерки на границата со Сирија по вчерашниот бомбашки напад во градот Сурук, во кој загинаа 30 луѓе, јавуваат медиумите. Турските истражни органи сметаат дека експлозијата била предизвикана од жена-самоубиец од редовите на Исламска држава (ИД). Во бомбашкиот напад, кој се случи вчера, настрада група млади активисти, кои...

Котевски: МВР и понатаму е со зголемено ниво на готовност

Насоките и предупредувањата за можни одмазднички акции во врска со полициската акција во Куманово од 9 мај и подигнатото ниво на безбедносни мерки содржани во инструктивната телеграма што Министерството за внатрешни работи ја испрати до раководните лица во министерството, сè уште се на сила, потврди за „Мета“ помошникот-министер за односи со јавноста на МВР, Иво Котевски. - Безбедносното ниво е...

Мигранти скокаат во приколки од камиони во обид да стигнат до Велика Британија

Стотици мигранти во францускиот град Кале илегално скокаат во приколките од камиони-шлепери, обидувајќи се да влезат во Велика Британија, пренесува „Би-Би-Си“. Безбедноста на северената граница на Франција, во врска со настаните, кои траат веќе неколку дена, е засилена, но полициските сили тешко се справуваат со големиот број мигранти, кои очајнички се обидуваат да стигнат до островот. Вчера, поради настанатата ситуација, пристаништето...

Дали масакрот во „Шарли“ ќе го заостри Шенген?

Последните случувања во Париз ги заоструваат мерките во Европска Унија. Во Данска, Белгија, Велика Британија се говори за потесна безбедносна соработка со другите земји, за засилување на мерките за прислушување, за следење на интернет-комуникацијата и за создавање база на податоци на сите кои патуваат. Се спомнува и промена на либералниот карактер на Шенген-зоната, што сигурно, доколку се случи, би нè засегнало...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...