fbpx
Таг: АД Елем

таг: АД Елем

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни случаи 112 во саботата во 17:32 часот доби информација за заглавен овчар среде Црна Река, со неговите стотина овци, на мало островче на 200 метри лоцирано под село Манастирец во...

Владата го стега ременот, наскоро одлука дали ќе се гради нов Клинички центар

На денешната седница, Владата, меѓу големиот број мерки, донела одлука за поригорозни мерки за да се подобри ефикасноста на контролата на трошењето на јавните финансии. Исто така, донесена е и програмата за нејзината работа во оваа година, како и заклучок дека наскоро може да се очекува одлука за тоа дали ќе се гради нов Клинички центар во Скопје. Службата за...

Поранешниот директор на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, доби кривична за злоупотреба

Дејан Бошкоски, поранешниот директор на државното претпријатие АД ЕЛЕМ, како и С.П., внатрешна ревизорка во ЕЛЕМ, добија кривични пријави од Министерството за внатрешни работи (МВР), за злоупотреби на службената положба, поради погрешно евидентирање и исплаќање на прекувремена работа. Како што е наведено во полицискиот билтен, Д.Б. (44) од Скопје и С.П. (45) од Битола ги сториле злоупотребите во периодот од...

ВМРО-ДПМНЕ: Барањето алиби за увоз на струја е погрешен потег

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагира на прес-конференцијата на генералниот директор на АД ЕЛЕМ, Драган Миновски, за која од партијата велат дека е обид на Владата да се „испере за скандалозните тендери во ЕЛЕМ, кои ги добиваат фирмите на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев“. „Барањето алиби за увоз на електрична енергија со однапред познат увозник е погрешен потег. Доколку новото раководство на...

Миновски: Состојбата со производството на струја во Македонија е катастрофална

Ситуацијата со производството на електирична енергија во Македонија е катастрофална и оваа година земјава ќе произведе најмалку струја од кога и да било досега, изјави денеска на прес-конференција Драган Миновски, генерален директор на АД „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ). За ваквата состојба тој ги обвини претходните раководства на компанијата, кои, како што рече, изминативе години работеле недомаќински и неодговорно. - Во 2006...

Повиците помогнаа, се прилагодува испустот на водата од Охридско Езеро

Откако еколошките асоцијации и медиумите алармираа за нискиот водостој на Охридско Езеро, АД „Електрани на Македонија“ презеде мерки за прилагодување на испустот на вода од Охридско Езеро во Црн Дрим. Новиот режим на таканаречен биолошки минимум, ќе се применува неодредено време, сè до зголемувањето на водостојот на езерото, информираат од Хидро-енергетскиот слив Црн Дрим. „АД „Електрани на Македонија“ го прилагодува испустот...

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се...