fbpx
Таг: Ципрас

таг: Ципрас

Селфи на Заев со Ципрас пред Владата

Фото: Борче Поповски
Македонскиот премиер Зоран Заев на пречекот на својот грчки колега Алексис Ципрас на платото пред Владата го искористи моментот да го извади својто мобилен телефон и направи селфи од двајцата. Колоната на грчкиот премиер од скопскиот аеродром пристигна пред Владата околу 10.15 часот, при што Ципрас, по излегувањето од возилото на грчката амбасада во Скопје, беше пречекан од премиерот Заев. Потоа...

Грчкиот парламент во жешка атмосфера попладнево гласа за договорот за името

Иако во грчкиот парламент требаше да се гласа ноќеска за ратификација на Преспанскиот договор, постапката се развлече поради огромниот број пријавени пратеници за збор, поради што најверојатно за ратификацијата ќе се гласа денеска околу 14.30 часот по локално време. Сè уште е неизвесно каков ќе биде исходот, оти последните анкети во Грција покажуваат сериозна предност на опозициската Нова Демократија, која...

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...