fbpx
Таг: функционери

таг: функционери

Контраспин: Измените на КЗ по итна постапка сe доказ дека антикорупцијата е мртва

Со измените на членовите 353 и 353-в и 394, се дезавуираат сите други корисни предложени измени на членови во новиот КЗ, кои навистина значат усогласување со ЕУ. Но, воедно се дезавуира и секоја друга декларативна или напишана заложба на партиите од власта и нивните лидери, а и од најголем дел од опозицијата, дека сакаат да се справат со корупцијата...

Тренчевска никогаш не изјавила дека покачувањето од 78 отсто ѝ е малку

Министерката за труд и социјална политика јавно кажа дека лично не се согласува со толкаво големо зголемување на платите. Исто така, Тренчевска не изјавила дека зголемувањето на пензиите од 6 отсто им е доволно на пензионерите. Таа објави дека од септември пензиите ќе бидат зголемени за 6 отсто и дека ова е второ покачување оваа година, откако претходно во...

Со софтверот на ДКСК во експериментална фаза и без закон, имотот на функционерите останува непроверен

Софтверот на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) со кој се проверува дали функционерите не пријавиле имот што го поседуваат, сè уште е во експериментална фаза и не се знае колку ќе трае периодот до неговото целосно ставање во функција. Дотогаш, државните функционери ќе можат да го избегнат пријавувањето на имотната состојба или пак да не го пријават...

Нема повеќе апанажа за разрешените функционери и за оние кои дале оставки

Уставниот суд на денешната седница укина член од законот, кој предвидуваше дека апанажа можат да земаат функционерите, пратениците и раководните лица кои поднеле оставки пред истекот на мандатот, или пак биле разрешени од функциите. Со денешната одлука, практично престанува да важи оваа одлука, односно овие лица веќе ќе немаат право на апанажа, односно право на паричен надоместок. Членот што едногласно се...

ДКСК ќе ги глоби функционерите кои нема да и достават податоци за избраните и именувани лица

Фото: Борче Поповски
Глоба од 300 до 500 евра им се заканува на одговорните лица во државните институции кои на Државната комисија за спречување на корупцијата нема да и достават податоци за избрани и именувани лица, за кои се надлежни. По неколку неуспешни обиди да ги поттикне институциите да и достават податоци неопходни за регистарот на избрани и именувани лица, ДКСК со...

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа ветинг за функционерите, СДСМ нема став, албанската опозиција не е известена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа ветинг за функционерите, а СДСМ и осумте независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ сè уште немаат став во врска со предлог-законот на ДУИ за ветинг на функционерите, пишува „Порталб.мк“. Од ВМРО-ДПМНЕ, велат дека нема услови за ветинг, бидејќи, според нив, „оваа власт е криминална“. „ВМРО-ДПМНЕ е на ставот дека не може да се спроведе ветинг со ваква криминална влада....

Добриот старт на Антикорупциска ја става на тест извршната власт и целото оштество

Фото: Борче Поповски
Иако до пред неколку денови се чинеше дека главна тема пред вториот круг од изборите ќе биде проблематичниот цензус за вториот круг од претседателските избори, на два дена пред гласањето тоа се чини дека е депласирано прашање и останува да се види кој ќе биде победникот. Но, затоа со своите постапки заслужува да биде издвоена Државната комисија за спречување...

Покрај Мичел, неделава доаѓа и американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис викендов ќе ја посети Македонија за да изрази јасна поддршка за претстојниот референдум за прашањето за името, но и загриженост поради можното мешање на Москва во процесот. - Ќе одам да ги посетам нашите македонски пријатели и јасно ќе ставам до знаење дека САД го поддржуваат македонскиот народ - рече Матис во изјава за новинарите...

Владата го прошири опсегот на функционери што треба да кажат колку трошат

Вчера Владата донела одлука најдоцна до 20 јуни годинава директорите и замениците на директорите на самостојните органи на државната управа, на органите во состав на министерствата и на инспекцискиот совет, на своите веб – страници да ги објават податоците за нивите службени трошоци за периодот од 01.12.2014 до 31.05.2015 година и за периодот од 01.12.2017 до 31.05.2018 година. Истото им...

Владата ќе ги објави податоците за трошењата на функционерите во машински читлив формат

Владата планира да ја објави целата дата-база на трошоците на носителите на јавни функции во машински читлив формат на нејзиниот веб-сајт, најави за „Мета“ портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. - Концептот на „отворени податоци“ и е важен на оваа Влада и ќе работиме да отвораме податочни сетови создадени од институциите, кои би биле корисни за граѓаните - вели Бошњаковски, одговарајќи...

Уапсени 200 мафијаши во Италија, помеѓу кои и корумпирани функционери

Околу 200 припадници на еден од најпознатите мафијашки кланови се упасени во заедничка акција на полицијата во Италија и во Германија, соопштија италијанските официјални власти. Според соопштението, уапсени се членови на криминалната група Ндрангета, чие што седиште е во регионот Калабрија. Акцијата била спроведена заедно со германската полиција, имајќи предвид дека семејствата Фарао и Маринкола, кои је предводеле групата, работеле во...

Замениците-министри од Алијансата за Албанците ги депонираа оставките во Владата

Функционерите на Алијансата за Албанците денеска и официјално ги депонираа оставките во Владата. – Тројца заменици-министри и државниот секретар во Министерството за правда денеска поднесоа оставките во владината архива, а се очекува од своите функции да се повлечат и уште осум директори, што значи вкупно 12 или 13 функционери кои ќе поднесат оставка од водечки позиции - рече Елми Азири...

По Заев, и СДСМ порача дека ќе се бара одговорност за корупција

Откако вчера премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, обраќајкќи се до јавноста порача дека ќе се бара одговорност од секој функционер или јавен службеник за коруптивно однесување, и неговата партија ја испрати истата порака. „Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ. Секој носител на јавна функција има одговорност кон граѓаните. Надлежните институции...

СДСМ: Кривичната против Јанакиески е уште еден доказ за криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

Испливува на површина криминалот на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, а последен доказ за тоа е кривичната пријава против поранешниот министер за транспорт и врски и близок соработник на Никола Груевски, Миле Јанакиески, велат од СДСМ. „Со кривичната пријава против Јанакиески, пресудите против градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Александар Панов, како и со кривичните пријави и обвиненија против Христијан Делев и...

Нè чека долга судска недела: Рокови, жалби, одлуки, претреси

Денеска Кривичниот суд во Скопје треба да ги соопшти и последните одлуки по барањата за притвори против функционери на ВМРО-ДПМНЕ и поранешни министри, обвинети во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство. Станува збор за барањата за притвор на Никола Груевски, Мартин Протогер, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Одлуките, како што можеше да се заклучи од соопштението на судот,...

Јанакиески очекува СЈО да му поднесе обвинение и да оди на суд

Специјалното јавно обвинителство продолжува да работи како експозитура на СДСМ и да води политичка хајка против функционери на ВМРО-ДПМНЕ, рече поранешниот министер за транспорт и врски и функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Јанакиески по излегувањето од просториите на СЈО, каде се задржа помалку од половина час. „Денеска бев осомничен затоа што сум ставил параф на некој договор,“ рече Јанакиески. Тој го повика СЈО да...

Зврлевски отвори истраги против високи функционери на „одредена политичка партија“

Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корпуција информираше дека отворило две истражни постапки поврзани со изборни нерегуларности за време на парламентарните и на изборите за претседател на државата, одржани во април 2014 година и за предвремените парламентарни избори во декември минатата година. Осомничените, поранешни високи функционери на МВР, на локалната самоуправа и „носители на високи функции во одредена политичка...

Романската Дирекција за борба со корупција испрати 1.300 функционери на суд

Романската Дирекција за борба со корупција минатата година поднела обвиненија против 1.300 функционери поради корупциски активности, со кои ја оштетиле државата со 260 милиони евра, соопшти денеска шефицата на комисијата, Лаура Кодруца Ковеси. Таа посочи дека меѓу лицата кои минатата година завршиле на суд има има тројца министри, 17 пратеници и други високи функционери. Во јануари годинава, владата се обиде да...

Уапсени 118 припадници на прокурдска партија во Турција

Турската полиција привела 118 лица, во претреси во земјата против функционери на прокурдската Народна демократска партија (ХДП), која е обвинета за поврзаност со милитантите на Курдската работничка партија (ПКК), јавуваат агенциите. Операцијата за апсење на партиските функционери почнала вчера откако разгранок на ПКК ја презеде одговорноста за двојниот бомбашки напад, во кој пред стадион во Истанбул загинаа 38 лица, а 155...

#Одговорност е јавен увид во анкетните листови на функционерите

Минатата година на адреса на Комисијата за спречување на корупоција стасале 552 анкетни листови по избор и по именување на функција, а во истиот период добиени биле 404 пријави за промена на имотната состојба. Експертите велат дека достапноста до анкетниот лист на поранешните функционери е непоходна бидејќи само така јавноста може да направи споредба дали и колку се променила имотната...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...