fbpx
Tag: Tërmet

tag: tërmet

Tërmeti me epiqendër në veri të Tiranës, dridh edhe Maqedoninë

Tërmeti i fuqishëm që në ora 15:53 minuta dridhi pjesën perëndimore të Maqedonisë, epiqendrën e ka pasur 55 kilometra në veri të Tiranës gjegjësisht 32 kilometra në lindje të qytetit Lezhë. Magnituda ka qenë 5,2 gradë ndërsa hipoqendra gjegjësisht thellësia e dridhjes 10 kilometra mbi sipërfaqen, mësohet nga ueb faqja e Qendra sizmologjike evropiane- mediterane. Tërmeti në Shkup është ndjerë si...

Tërmetet në Shkup mbushin përplot Ohrin

Shumë qytetarët të Shkupit, kryesisht pensionistë, kanë arritur në Ohër për t'i evituar streset nga dridhjet dhe lëkundjet që goditën pjesën qendrore të Shkupit. Kryesisht bëhet fjalë për pronarë të uikend shtëpizave apo banesave. Këtë shtator ata u kthyen në Ohër, ndërsa kjo mund të vërehet edhe nga shëtitoret, kafenetë, lagjet dhe fshatin Velestovë. Në favorin e tyre është edhe moti...

Mblidhet ndihma e Shkupit për Nepalin

Në rrjedhë e sipër është takimi i shërbimeve të Qytetit të Shkupit, në të cilin po merren vesh ndihmat eventuale që qyteti në shenjë solidariteti do t’ia dërgoj Nepalit i cili të shtunën është goditur nga një tërmet i madh dhe ku jetën kanë humbur mbi 3000 persona, konfirmoi për “Meta” zëdhënësi i Qytetit të Shkupit, Nedelço Krstevski. Ai nuk...