fbpx
Tag: Stabilitet

tag: stabilitet

Ahmeti: Nuk do të përfshihet e tërë Platforma në programin e Qeverisë

Deklarata e partive shqiptare në Maqedoni nuk do të përfshihet tërësisht në programin e ri të Qeveri për disa arsye, që janë reale dhe të sinqerta, ka deklaruar kreu i BDI-së, Ali Ahmeti për disa media në gjuhën shqipe. Sipas Ahmetit, më e rëndësishme për Maqedoninë është të bëhet pjesë e BE-së dhe NATO-s dhe të jetë stabile. “Sa i takon...

Vuçiq: Serbia nuk përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë

Serbia nuk përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë, ka deklaruar sot kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, i cili është në ditët e fundit të mandatit kryeministror dhe së shpejti pritet të merr postin e presidentit të Serbisë. “Atje jeton një popull miqësor të cilit i dëshirojmë qetësi dhe stabilitet”, ka thënë Vuçiq pas vizitës së basenit të minierës “Kolubara”. Ai më...

Han për “Cajt”: Në Maqedoni duhet të ketë ndryshim në proces evoluimi

Nëse nuk eksportojnë stabilitet, do të importojmë jostabilitet- kjo vlen si për Ballkanin ashtu edhe për fqinjësinë e mbetur të BE-së, vlerëson euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në intervistë për edicionin elektronik të gazetës gjermane “Cajt” ku flet edhe për Maqedoninë, shkruan “Dojçe Vele”. “Në interesin tonë është që në IRJ Maqedoni të ketë stabilitet dhe zhvillim të shtetit...

LD: Është logjike mandatin për formimin e Qeverisë ta merr LSDM

Pas përpjekjes së pasuksesshme që VMRO DPMNE të siguroj shumicë parlamentare për formimin e Qeverisë, është më se logjike dhe legjitime mandatit t’i jepet LSDM-së, thuhet në njoftimin e Lidhjes Demokratike. “Edhe krahas deklaratave të ekspertëve dhe zgjidhjeve kushtetuese, mandatin ta merr partia apo partitë që kanë shumicë në Parlament, Gjorgje Ivanov mandatin ia dha VMRO DPMNE-së, me çka shkeli...