fbpx
Tags Hungari

Tag: Hungari

Ivanov nga Budapesti godet OJQ-të në Maqedoni

Patjetër të përforcohet kontrolli dhe transparenca në financimin e punës së OJQ-ve, patjetër të hiqen të gjitha dyshimet dhe të bëhet dallimi mes organizatave që me të vërtetë punojnë në interes të popullit dhe ata që fshihen pas emrit OJQ. Këtë e deklaroi presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov në një pjesë të intervistës për gazetën hungareze “Maxhar Hirlap” (Magyar Hirlap),...

Pas Kurz edhe Siarto në vizitë të dyfishtë në Maqedoni

Ministri i jashtëm hungarez, Peter Siatro sot në mëngjes ishte për vizitë shtetërore në Maqedoni, në takim me shefin e diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Poposki ndërsa sonte do të jetë mysafir në mitingun e VMRO DPMNE-së. Siarto ashtu sikur edhe homologu i tij austriak, Sebastian Kurz i cili javën e shkuar ishte pjesë e mitingut të VMRO-së e më pas...

Orban: Me Maqedoninë në BE dhe NATO, do të plotësohet vrima e Ballkanit

Kryeministri hungarez, Viktor Orban sot në Budapest deklaroi se Hungaria do ta mbështet Maqedonisë për aderim në BE dhe NATO, me çka siç tha, do të plotësohet vrima e Ballkanit. Orban pas takimit me kryeministrin maqedonas Nikolla Gruevski deklaroi se në interes të Hungarisë është çdo shtet i Ballkanit të jetë pjesë e BE dhe NATO. Kryeministri i Hungarisë tha se...

Policia e Maqedonisë, Serbisë, Austrisë dhe Hungarisë firmosën memorandum për menaxhimin e krizës me refugjatët

  “Si shtet jemi lënë të vetëm që të ballafaqohemi me këtë gjendje edhe atë për fajin tonë nga aspekti rajonal, e shkaktuar në pjesën e kufirit shtetërorë me vend- anëtarë të BE-së” theksoi ministri i brendshëm i Maqedonisë, Mitko Çavkov në takimin e sotëm me homologët e tij në Ohër në kuadër të krizës me refugjatët ku shtoi se...

Hungari: Tre vite burg për refugjatët të cilët ilegalisht do ta kalojnë kufirin

Gjoba më të ashpra për refugjatët dhe emigrantët që ilegalisht do ta kalojnë kufirin shtetërorë parasheh propozim- ligji i ri, që qeveria hungareze ia propozoi Parlamentit. Qeveria e Hungarisë propozoi 13 masa për menaxhim më efikas me fluksin e refugjatëve në këtë vend. Në to parashihen edhe 3 vite burg për refugjatët që do ta kalojnë kufirin ilegalisht. Përveç kësaj, gjoba...