fbpx

Thaçi: Zërat se Gjermania jep leje pune, shkak për valën e azilantëve

-

Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaç, në intervistë për gazetën Gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, ka deklaruar se shkaku për dhjetëra mijë qytetarë të Kosovë azilkërkues, ka qenë lajmi se Gjermania shpërndan leje pune, transmetojnë mediet serbe.

Ajo është absurde, por arriti deri në atë se një numër i madh po udhëtojnë për Gjermani. Disa media kosovare, na janar, raportuan tregime për njerëz kinse në Gjermani kanë marrë banesa dhe leje pune. Disa komentues argumentojnë se shtetet e Evropës Perëndimore, për shkak të shkallës negative të natalitetit u kanë bërë thirrje kosovarëve që të shpërngulen. Kjo gjë nuk është e vërtetë, por ishte shkak për ata që të nisen – ka thënë Thaçi në intervistë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.