fbpx

Flamuri i Maqedonisë fiton titullin për flamur më të bukur

-

Flamuri maqedonas me 13.190 vota fitoi vendin e parë në përzgjedhjen e flamurit më të mirë në botë, të cilën e organizoi gazeta kanadeze “Provans”.

Në garën trejavore në të cilën votat realizoheshin përmes internetit, morën pjesë 64 flamuj. Flamuri i Maqedonisë hyri në çerek- finale kur filloi votimi masovik për mbështetjen e simbolit kombëtarë maqedonas. Flamuri i Maqedonisë arriti t’i mposht flamujt e Zvicrës, Kanadasë dhe Britanisë së Madhe e cila u gjet në finale, por arkëtoi vetëm 858 vota.

Ndërkaq, flamuri i Maqedonisë është krijuar në vitin 1995-të, pas marrëveshjes me Greqinë, me të cilën kërkohej këmbimi për simbolin e diellit me 16 rreze të Verginës.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.