Патничкиот воз кој сообраќа на линијата Кичево – Скопје утрово излетал од шините во близина на гостиварските села Лакавица и Падалишта, објави Центарот за управување со кризи.

Во несреќата немало повредени.

Возот удрил во карпа, а пото аизлетал од шините. Предизвикана е материјална штета, сообраќајот на тој дел од пругатa е во прекин и се врши увид.

Ова е втор инцидент во јавниот сообраќај, по автобуската несреќа во средата попладнето животите ги загубија 14 лица, кога автобусот на „Дурмо Турс“ што сообраќал на редовна линија од Скопје до Гостивар излета од автопатот Скопје – Тетово и се преврте кај селото Ласкарци.