Утрово повторно земјотрес во Дојран со интензитет од 3,3 степени според Рихтер


       
Скопје, 5 јануари, 2018 - 9:43 (META) 

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје регистрираше земјотрес со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала во дојранското епицентрално подрачје.

Земјотресот бил регистриран утрово во 4 часот и 6 минути. Ова е еден од серијата земјотреси што оваа недела го тресат Дојран и околината.

Вчера, земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во Косово, а се почувствува во скопското епицентрално подрачје.