fbpx
Таг: Дојран

таг: Дојран

Уште е активен пожарот кај Фурка, во последните 24 часа се изгаснати 12 пожари во земјава

Пожарот кај село Фурка меѓу општина Дојран и Богданци и понатаму е активен, но со намален интензитет. Гори деградирана шума-прнар, а на места има и борова шума. Пожарот е активен на кракот на западната страна кон Богданци и мал крак кон рибник „Елита“. Како што информираа од Центарот за управување со кризи (ЦУК), утрово околу 5 часот на терен се...

Фото-сторија: Пеликаните, кормораните и рибарите во заеднички риболов на Дојранското езеро

Кадроглави пеликани, заедно со традиционалните корморани и бројни рибари, деновиве се секојдневни гости на Дојранското езеро. Разновидните и многубројни риби се заедничкиот интерес којшто ги привлекува луѓето и птиците и во зимските месеци да се дружат со езерските води. Веќе подолг период наназад, водостојот на Дојранското езеро е повеќе од два и пол метри над просекот со што го привлекува...

МВР одзеде документација од казино во Дојран заради сомнеж за фалсификување ковид сертификати

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција и СВР Струмица - ОВР Гевгелија во текот на вчерашниот ден по претходно добиена судска наредба од Основен суд Гевгелија, извршија претреси на три локации поради основано сомнение за сторено кривично дело, а во врска со наводите за фалсификување сертификати во казино во Дојран, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „Извршени се...

Денеска почнува првото издание на Дојран Рок Фест

Денеска ќе се одржи првото издание на Дојран Рок Фест на плоштадот во Стар Дојран. Фестивалот, којшто претендира да постане традиционален во летниот период и во текот на наредните години, ќе биде отворен со настапот на пет различни музички групи од земјава, и тоа: Bad Obsession, High Voltage, Cruel, Daktili и The Chicks. „Особено сме горди и посебно возбудени за...

Викендов „Д фестивал“ со концерти од дома

Десеттото роденденско издание на „Д Фестивал“ првично беше закажано за 3-5 јули во Дојран, па во таа чест, овој викенд трите фестивалски дена ќе се одбележат со журка од дома, информираат од тимот на „Д фестивал“. Викендов ќе бидат прикажани концертите на македонските артисти кои што настапувале во претходните изданија на овој фестивал, како Страјк, Кирил Џајковски, Conquering Lion, Влатко...

„Д фестивал“ наместо во јули, ќе се одржи од 21 до 23 август

Поради пандемијата со корона вирусот, наместо на почеток на јули како досега, годинава „Д фестивал“ ќе се одржи од 21 до 23 август во Градскиот парк - Дојран. Целосната програма ќе биде објавенa на почеток на месец јули. „Според насоките од Светската здравствена организација, кои препорачаа враќање на фестивалите, изработивме детален предлог-протокол, поттикнат од позитивното искуство на соседните и европските...

Земјотрес ноќеска во Дојранско

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, утринава во 3.11 часот регистрирала земјотрес, чиј епицентар се наоѓа 150 километри југоисточно од Скопјe и потекнува од дојранското епицентрално подрачје. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.8, а биле почувствуван од населението во Дојран, Гевгелија и околината со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.

Заев: Има креативен напредок за името, но тоа се само идеи на маса

Премиерот Зоран Заев во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во Солун, оцени дека е направен напредок во однос на наоѓање решение за проблемот со името. - Направен е напредок во делот на креативноста на изнаоѓањето на решенијата за она коешто за нас е важно да може да помине, сочувувајќи го достоинството...

Средба на Иванов и Радев в недела во Дојран

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, в недела 6 мај во Дојран ќе има средба со бугарскиот претседател Румен Радев, информираат од кабинетот на македонскиот претседател. Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов на покана на бугарскиот претседател Радев во јуни ќе биде во возвратна официјална посета на Република Бугарија, велат од кабинетот на Иванов. Бугарскиот претседател Радев на 6 мај ќе...

Владата го раскина договорот за „Казандол“

На денешната 61. седница, Владата донела одлука за едностран раскин на договорот за рудникот „Казандол“, информираше премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево. Тој, напоменувајќи дека Владата е посветена на економскиот раст, но посебно на заштита на здравјето на граѓаните од општините Валандово, Богданци и Дојран, рече дека е донесена одлука еднострано да се раскине договорот за концесија со компанијата „Сардич...

Утрово повторно земјотрес во Дојран со интензитет од 3,3 степени според Рихтер

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје регистрираше земјотрес со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала во дојранското епицентрално подрачје. Земјотресот бил регистриран утрово во 4 часот и 6 минути. Ова е еден од серијата земјотреси што оваа недела го тресат Дојран и околината. Вчера, земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во Косово, а се...

Девет земјотреси почувствувани на југоистокот, најсилниот со 5,1 степени

Серија од девет земјотреси ноќеска и утрово ги исплашија жителите на југоистокот на Македонија. Земјотресите имаа епицентри на територијата на Грција, но во непосредна близина на Дојран и Гевгелија. Како што известува Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, првиот потрес бил вчера во 23.13 часот а последниот во 7.50 часот. Најсилниот, од 5 степени, се случил утрово во 5.24 часот на длабочина од 10...

Дојранчани гласаа против рудници на нивна територија

Жителите на Дојран денеска на референдумот гласаа против отворање на рудникот Казандол и против отворањето нови рудници. Според резултатите објавени од општинската изборна комисија, на референдумот излегле да гласаат 51,22 отсто од регистрираните гласачи или 1.407 од 2.747 полнолетни жители. На референдумот излегле доволен број гласачи за тој да биде успешен бидејќи цензусот е 50 отсто плус 1 гласач. Против продолжување...

На референдум во Дојран денеска ќе се решава за рудникот Казандол

Жителите на Дојран денеска на референдум ќе се изјаснат дали се согласуваат или се против рудникот Казандол да продолжи со работа. Дојранчани ќе се изјаснуваат по две прашања, дали се за или против стопирање на работата на рудникот Казандол и дали се за или против отворање на други рудници на територијата на нивната општина. Право на глас имаат 2.747 граѓани кои...

Во Дојран утре ќе се одржи референдум за рудниците Казандол и Башибоз

Дојранчани утре ќе излезат на референдум на кој ќе гласаат дали се „за“ или „против“ отворање рудници на територијата на нивната општина. Тие стравуваат дека рудникот Казандол, но и потенцијалното отворање на Башибоз на планината Беласица, се еколошка закана по земјоделството, туризмот и за Дојранско Езеро. Досега, референдуми се одржаа во Гевгелија и во Богданци, каде што жителите се изјаснија против отворање рудници,...

И во Дојран ќе се одржи референдум за рудникот Казандол

Советот на Општина Дојран вчера едногласно ја поддржа граѓанската иницијатива за одржување на референдум за рудникот за бакар во Казандол. Општинскиот референдум ќе се одржи на 11 јуни и на него ќе може да учествуваат сите полнолетни граѓани на општина Дојран, запишани во Избирачкиот список. Покрај за Казандол, граѓаните ќе го кажат својот став и за евентуално отворање нови рудници...

Дојранчанец загинал во пожар

Во пожар што вчера наутро избувнал во неговата куќа на улицата „Јане Сандански“ во Стар Дојран, животот го загубил 50-годишниот С.Д., соопшти полицијата. Пожарот бил пријавен утрото. Пожарникарите интервенирале и по некое време го изгаснале пожарот, но и го пронашле мртвото тело на сопственикот на куќата. Лекар од брза помош ја констатирал смртта и на телото забележал изгореници. Смртта, според сегашните...

Сообраќајот се одвива по суви коловози освен по осојничавите места

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и понатаму е затворен за сообраќај за сите видови на возила, а граничните премини Меџитлија и Дојран се отворени, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта сe одвива по суви коловози, освен на осојничавите места. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани –...

Блокадите продолжуваат, превозниците го намалуваат бројот на камиони

Граничниот премин Евзони е затворен веќе две недели, а македонските превозници најмногу трпат од блокадата на грчките земјоделци кои протестираат против владините мерки на Грција. Камионите кои превезуваат нафта и нафтени деривати се пренасочуваат преку Ново Село, но и преку Меџитлија, граничен премин преку кој од денеска може да поминуваат камиони кои пренесуваат само нафта, но не и друг вид...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла на неколку патни правци

Сообраќајот по државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На патниот правец с.Лисец - Попова Шапка, видливоста е намалена од 50 до 100 метри поради магла. Магла има и на планинскиот превој Стража. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Граничните премини Меџитлија и Дојран се отворени.

Русија држи околу 20.000 воени заробеници од Украина, над пет загинати во вчерашните ракетирања

Петмина цивили загинаа вчера во руските напади врз населени места во Донецкиот регион, изјави Павло Кириленко, гувернер на овој украински регион, пренесува Укринформ. Тројца биле убиени во опколениот град...