За четири дена над 250.000 нарачки на новиот „тесла модел 3“


Пало Алто, 3 април, 2016 - 17:10 (META) 

Елон Маск, основачот и шеф на американската компанија „Тесла моторос“, со седиште во Калифорнија, соопшти дека пред-нарачките на долгоочекуваниот електричен автомобил со ознака „модел 3“ ја надминале бројката од 250.000 возила, јавуваат светските медиуми.

Станува збор за целосно електрично возило со пет врати, кое својата светска промоција ја имаше во четвртокот оваа недела. „Модел 3“ на „Тесла“, за разлика од „модел с“ и „модел икс“, е со поприфатлива цена. Основниот модел чини 35.000 долари и со едно полнење на батериите може да помине околу 350 километри.

Автомобилот може да се нарача однапред во повеќе земји во светот, меѓу кои и во Велика Британија, Ирска, Бразил, Индија, Кина и Нов Зеланд.

Потенцијалните сопственици на автомобилот треба да платат депозит од 1.000 долари за резервација на возилото, чии први испораки ќе стартуваат кон крајот на 2017 година.

Пред-нарачките на „Модел 3“ не значат нужно дека толкав ќе биде и бројот на продадени возила.

Алудирајќи на големата заинтересираност за возилото, Маск на својот твитер-профил напиша дека „дефинитивно мора повторно да размисли околу планирањето на производството“.

Моменталниот план на Маск е да произведува 500.000 возила годишно, кога капацитетите на „Тесла“ ќе бидат подготвени за тоа.


„Тесла моторс“ на секој продаден „модел с“, губи по 4.000 долари


Пало Алто, 12 август, 2015 - 10:57 (META) 

Светскиот гигант за електрични автомобили „Тесла моторс“ произведува возила кои станаа препознатлив бренд, но како што пренесува „Ројтерс“, оваа калифорниска компанија, на секој продаден „модел С“ губи по 4.000 долари.

Како што се наведува во извештајот на „Ројтерс“, компанијата „Тесла“ ги намалила производствените цели за 2015 и за 2016 година, а засега е концентрирана на собирање дополнителен капитал.

Фирмата на Илон Маск и понатаму произведува само еден модел, „модел С“, а за време на вториот квартал во 2015 година испорачани се 11.532 парчиња од овој луксузен автомобил.

Во овој период, компанијата забележала оперативна загуба од дури 47 милиони долари, а во меѓувреме, во завршна фаза е работата на „модел Х“ СУВ, кој на пазарот ќе излезе следната година, додека „модел 3“ се очекува во 2017 година.