Берни Еклстоун „исфрлен“ по 40 години, Формула 1 во рацете на „Либерти медиа“


Лондон, 24 јануари, 2017 - 10:40 (META) 

Берни Еклстоун, кој беше на врвот на Формула 1 речиси 40 години, сега е само почесен претседавач и советник на одборот на директори, откако „Либерти медиа“ го заврши преземањето на Формула 1 почнато во септември лани, јавија светските медиуми.

Функцијата главен извршен директор што ја извршуваше Еклстоун сега е во рацете на претседателот на компанијата, Чејс Кери. Еклстоун во понеделникот изјави дека е „исфрлен“.

– Бев отпуштен. Официјално. Повеќе не ја водам компанијата. Мојата позиција е преземена од Чејс Кери – рече Еклстоун за „Ауто мотор унд спорт“.

„Либерта медиа“ го почна преземањето на спортот во септември лани, а зделката беше завршена вчера. Сега „Либерти медиа“ ќе биде преименувана во „Формула 1 груп“.

Берни Еклстоун, поранешен шеф на тимот на „Брабам“, го почна пробојот во 70-тите години на минатиот век како претставник на колегите во преговорите со пистите, телевизиите и властите и полека се искачи до позиција на речиси апсолутна власт. Ја одигра пресудната улога во преобразувањето на Формула 1 од релативно споредна активност во еден од најгледаните спортови, покрај Олимписките игри и Светскиот куп во фудбал.

Еклстоун ја преобрази Формула 1 во спорт кој според една од најголемите медиумски групации на светот, сега вреди 8 милијарди американски долари. Тоа го стори зголемувајќи ја присутноста на Ф1 на телевизиите, присилувајќи ги да го пренесуваат целиот шампионат наместо да избираат само некои трки, што беше вообичаено до раните 1980-ти години.


Алонсо нема да вози во Мелбурн


Мелбурн, 3 март, 2015 - 15:50 (META) 

Фернандо Алонсо нема да вози на првата трка од новата сезона во Формула 1 во Мелбурн, а на негово место во болидод ќе седне тест-возачот Кевин Магнусен, соопштија од Мекларен-Хонда.
Докторите во Шпанија не востановиле никаква повреда, ниту потрес на мозокот, но тие му препорачале и понатаму да мирува бидејќи останал без свест при излетувањето во Барселона на 22 февруари.

Според соопштението за медиумите, и покрај тоа што докторите во Шпанија не востановија никаква повреда, ниту потрес на мозокот, тој вчера бил подложен на нова серија тестови и снимања, со што бил ослободен како без симптоми за некој проблем, но фактот дека останал без свест, упатува на понатамошно мирување.

Новиот шампионат во Формула 1 почнува на 15 март со трката за Големата награда на Австралија, а според најавите, Алонсо треба да биде подготвен да седне во болидот на 29 март, на трката за Големата награда на Малезија во Сепанг.