Иванов предлогот за Богов за гувернер го доставил до Собранието на 27 април


       
Скопје, 4 мај, 2018 - 10:35 (META) 

Во врска со предлогот Димитар Богов повторно да биде гувернер на Народната банка, од кабинетот на претседателот Ѓорги Иванов информираат дека по сите консултации тој бил посочен како најквалитетна, најпрофесионална и најсоодветна личност за извршување на оваа функција и кандидирање за негов втор мандат.

„По извршените консултации, претседателот Иванов оствари средба со премиерот Заев на 26 март оваа година, на која македонскиот претседател го запозна премиерот за исходот од консултативните средби и дека Димитар Богов ќе биде предложен за нов мандат од страна на македонскиот претседател“, се вели во соопштението од кабинетот на Иванов.

Потоа, како што се додава во соопштението, следувала и средба на претседателот Иванов со гувернерот Богов на која била соопштена намерата.

– Откако актуелниот гувернер му дал согласност на претседателот Иванов за негова повторна кандидатура, Димитар Богов остварил средба со премиерот Заев на која му ја искажал согласноста за одлуката на македонскиот претседател за негова повторна кандидатура. За предлогот Димитар Богов да биде гувернер на НБРМ, освен премиерот Заев, информиран е и лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски – велат од кабинетот на Иванов.

Оттаму информираат и дека претседателот Иванов изминатиот период остварил и средби со други потенцијални кандидати за гувернерското место, меѓу кои и со Фатмир Бесими.

„На сите тие средби, не била посочена ниту една забелешка за работата на актуелниот гувернер, ниту за работата на НБРМ. Напротив, на сите средби преовладувал ставот дека Богов заслужува повторна кандидатура и дека е најдоброто решение, кое е потврдено и во извештаите на ЕК“, велат од кабинетот на претседателот Иванов.

Согласно своите овластувања, претседателот Иванов на 27 април 2018 година предлогот го доставил до Собранието.