Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, му ја честиташе победата на Доналд Трамп на претседателските избори и притоа изрази надеж дека неговата „голема победа“ ќе придонесе за унапредувањето на односите меѓу Србија и САД.

Српските аналитичари, пак, не очекуваат битни промени во односите на Вашингтон кон Србија и кон регионот.

„Верувам дека на должноста 45. претседател на САД ќе пристапите со посветеност и со одлучност, карактеристики со кои се одликуваше и Вашата исклучителна кампања. Лидерството со кое се истакнавте, претставува силна волја која е неопходна не само на граѓаните на САД, туку и низ целиот свет“, истакна Вучиќ во честитката.

Српскиот претседател Томислав Николиќ во честитка за победата оцени дека по доаѓањето на Трамп на претседателското место, може да се очекува соработка помеѓу Русија и САД, како и подобро разбирање со Србија во однос со косовското прашање и односите со Москва. Николиќ најави и дека од српската влада ќе побара анализа за влијанието на победата на Трамп врз српската економија.

Опозициската партија Демократската странка на Србија оцени дека односот на САД кон Србија со доаѓањето на Доналд Трамп во Белата куќа не може да биде понеповолен од тој за време на владеењето на администрациите на Клинтон, Буш и на Обама, чија политика кон Србија била сè друго освен пријателска.

Поранешниот амбасадор на Србија во САД, Иван Вујачиќ, верува дека суштински нема да се промени надворешната политика на САД кон Западен Балкан и смета дека САД ќе ја поддржуваат секоја влада која е ориентирана кон Брисел и која ја чува регионалната стабилносст.

Претседателката на белградскиот Центар за надворешна политика, Александра Јоксимовиќ, изјави дека победата на Трамп ќе се коментира како поголем шок од Брексит, но и таа е уверена дека политиката кон Западен Балкан, која не е во фокусот на САД, сепак ќе остане непроменета.