fbpx
Таг: Трамп

таг: Трамп

Вистиномер: Апсењата и депортациите на членовите на МС-13 не се заслуга на ,,Кју армијата на Трамп”

Бандата има корени долго пред Трамп да биде претседател и нивните криминални дејствија во САД продолжуваат и откако Трамп не е веќе претседател. Апсењата се заслуга на ФБИ, кои координирано, со полицијата на секоја држава и со локалните власти, се бори да ја сузбие бандата, инаку стара од 1980 година. Според извештај од 2009 година од државни органи на...

Во светот 670.000 лица со корона вирус, починале над 31.000

Најновите податоци за коронавирусот покажуваат дека во светот во моментов се заразени 669.086 лица, додека бројката на оздравени е 143.128, а починале 31.068 лица. До сега најголем број заболени има во САД, вкупно 123.781 што ја надминува бројката на заболени во Италија каде што има 92.472 лица. Во Кина има 81.439, во Шпанија 73.235, Германија 58.247, Франција 37.575 заразени со...

Трамп како Танос од Авенџерс во видео за кампањата 2020 (видео)

Официјалниот Твитер профил на кампањата 2020 на Доналд Трамп објави видео во кое Трамп е претставен како негативецот од филмот Авенџерс, Танос кој со пукнување на прстите ги збришува неговите противници од демократската партија кои го водат процесот на неговиот импичмент. https://twitter.com/i/status/1204503645607333888 Дон Лемон кој ја покриваше случката на CNN остана без зборови. “Што е ова? Дали сме сè уште во...

Курдите тврдат дека го убиле и главниот помошник на ал-Багдади

Курдската милиција во Сирија „Единици за народна заштита“ денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и нивните сили на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир. Ал-Мухаџир, наведуваат Курдите, му бил десна рака на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат британските медиуми. Тој бил откриен во близина на пограничното...

Трамп, ама за ајкулите

Твитер е несомнено омилената социјална платформа на претседателот на САД, Доналд Трамп. Во последните неколку денови, по поднесеното барање за негов импичмент, на неговиот Твитер профил Трамп има објавено 100-тина твитови и ретвитови. Во овие негови објави тој на своите следачи им објаснува за разговорот со украинскиот претседател и споделува твитови од неговите поддржувачи. Сепак она што најмногу ја привлече...

Грета ја исмејуваа и навредуваа откако повика на акција против климатските промени

16-годишната Грета Тунберг од Шведска од неодамна стана лицето на борбата против климатските промени. На 23 септември таа одржа говор на Климатскиот самит на Обединетите нации во Њујорк. Нејзиниот емотивен говор во кој таа ги повика лидерите на светот да превземат акции кон спречувањето на климатските промени, го подели светот. https://www.youtube.com/watch?v=u9KxE4Kv9A8 Од една страна зад неа застанаа голем број поддржувачи...

Трамп до поддржувачите: Ваша грешка ќе биде ако ме отповикаат

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на предизборен митинг во Билингс, главниот град на државата Монтана, вчера повторно се наврати на кампањата за негово отповикување од функцијата, велејќи дека ако до тоа дојде, виновни ќе бидат неговите поддржувачи што не гласале. На митингот на Мет Розендејл, кој е противкандидат за место во Сенатот на сегашниот сенатор од Демократите, Џон Тестер, Трамп...

„Гугенхајм“ не дава слика на Ван Гог за Белата Куќа, нуди шолја за тоалетот

Белата Куќа во септември годинава побарала од музејот Гугенхајм во Њујорк да и ја позајми сликата „Пејсаж со снег“ на Винсент Ван Гог, насликана во 1888 година, за со неа да го украси резиденцијалниот дел од Белата Куќа, во кој живеат претседателот на САД и првата дама, Доналд и Меланија Трамп. Одговорот што стасал од Ненси Спектор, главниот кустос на...

Градоначалникот го прогласи Чикаго за „зона без Трамп“

Рам Емануел, градоначалникот на Чикаго, го прогласи градот за „зона без Трамп“ во знак на револт од одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп, да ја укине програмата што ги штитеше од депортација децата на нелегалните имигранти. Програмата беше воведена од претходниот американски претседател, Барак Обама, за да се заштитат од депортација младите имигранти кои пристигнале во САД нелегално како деца,...

Папата Франциск одби да коментира за Трамп

Римскиот папа Франциск одби да изнесе личен став за доаѓањето на Доналд Трамп на претседателското место со објаснување дека тој е заинтересиран само за влијанието на политичките одлуки врз сиромашната популација, јавува „Ројтерс“. „Не расудувам карактери на личности и на политичари. Само сакам да знам какви страданија предизвикуваат нивните однесувања врз сиромашните и врз запоставените“, одговори папата Франциск на поставеното...

Моќна антирасистичка насловна страница на „Шарли ебдо“ по изборот на Трамп

Францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ на најновата насловна страница пластично покажува како се чувствуваат голем дел од американските граѓани по победата на Доналд Трамп на претседателските избори. На цртежот е прикажан испотениот претседател Барак Обама со зацрвенети очи, како бега од двајца бели полицајци кои пукаат кон него. „Обама, повторно обичен граѓанин, како сите нас“, пишува на насловната страница. Цртежот се однесува...

Вучиќ и Николиќ: Големата победа на Трамп е надеж за подобри односи САД – Србија

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, му ја честиташе победата на Доналд Трамп на претседателските избори и притоа изрази надеж дека неговата „голема победа“ ќе придонесе за унапредувањето на односите меѓу Србија и САД. Српските аналитичари, пак, не очекуваат битни промени во односите на Вашингтон кон Србија и кон регионот. „Верувам дека на должноста 45. претседател на САД ќе пристапите со посветеност...

Вечерва во МКЦ прв феминистички стенд-ап на Прво па женско 10

Вечерва во МКЦ Клуб Ресторан, како дел од програмата на фестивалот Прво па женско во организација на Tiiiit! Inc. ќе се одржи првиот феминистички стенд-ап. Со свој комичен материјал...