Времето во Македонија денеска ќе биде умерено облачно. Ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северен правец.

Утринската температура се движеше од -2 до 5 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 13 до 22 степена.

Во Скопје, слично време, умерено облачно со умерен до засилен ветер од северен правец. Утринската температура се спушти до 5 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 20 степени.

Викендов ќе преовладува стабилно и потопло време, со умерена облачност.

Од понеделник кон крајот на денот ќе има нови локални врнежи од дожд.