Турските власти уапсиле околу 32.000 лица во рамки на истрагата против членови на Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО), соопшти денеска турскиот министер за правосудство, Бекир Боздаг, во интервју за турската телевизија НТВ.

Боздаг обелодени дека се поднесени обвиненија против 70.000 лица, кои се осомничени за поврзаност со исламскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој живее во егзил во САД, а кого официјална Анкара го обвинува за неуспешниот воден удар во Турција, извршен на 15 јули.

– Турција гради нов суд во градот Синџан, близу главниот град Анкара, а во план се и други правосудни установи, каде што ќе им биде судено на сите следбеници на Ѓулен, вмешани во обидот за преврат – рече Боздаг.