fbpx
Таг: влијание

таг: влијание

Странските компании ги откажуваат посетите поради кризата

За компаниите во преработувачката, металната и во електроиндустријата, влијанието на кризата се чувствува во откажувањето на веќе договорени и прецизирани датуми за посети од странски компании. Странските компании од овие сектори, кои имале цел да ги посетат наши компании, дa ги разгледаат капацитетите и да прецизираат детали за склучување нови договори за наредниот период, ги откажале посетите. Ова го покажува спроведеното...

Судирот меѓу Техеран и Ријад ја зголеми цената на нафтата

Цените на нафтата на азискиот пазар се во пораст, бидејќи еден од најголемите произведувачи на црно злато, Саудиска Арабија, ги прекина дипломатските односи со Иран по погубувањето на шиитскиот свештеник, шеик Нимр ал Нимра. Саудиска Арабија својата одлука ја објави во неделата, еден ден откако демонстрантите ја уништија амбасадата на таа земја во Техеран. Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал...

ССК: Постигнатиот политички договор нема да влијае на бизнисот

Постигнатиот политички договор нема да има какво било влијание врз вработувањето или инвестициите во наредниот период. Ова денеска го изјави претседателот на ИКТ-комората при Сојузот на стопански комори (ССК), Саша Огненовски. - Не би можеле да прогнозираме какво ќе биде влијанието на синоќа постигнатиот политички договор. Но, дологорочноста на неговата имплементација сметаме дека ќе ги ублажи влијанијата и нема да се почувствува...

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...