fbpx
Таг: Цар Борис Трети

таг: Цар Борис Трети

Пендиков стана европски државјанин, Јотова лично му ја даде личната карта

Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“ денескa на официјална церемонија во Претседателството во Софија доби бугарско државјанство, пренесе БГНЕС. Бугарската потпретседателка Илијана Јотова лично му ја предаде личната карта, му вети заштита од државата и го опиша како храбар млад човек кој останал верен на своето бугарско потекло. Таа му честиташе за добивањето бугарско државјанство...

На судењето за Пендиков презентирани снимките од тепачката

Во охридскиот суд денеска продолжи судењето за нападот врз Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“, здружение кое вчера беше избришано од Централниот регистар. На судењето Пендиков не се појави, а неговиот адвокат рече дека е на дополнителни здравствени прегледи. На денешното рочиште беа сослушувани сведоци, а се изведуваа и докази. Во судницата беше прикажана и...

Здружението „Цар Борис Трети“ е избришано од Централниот регистар

Здружението за афирмација на културните вредности на македонските бугари „Цар Борис Трети“ Охрид е избришано од Централниот регистар. Ваквиот епилог следува откако министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението за неусогласеност, врз основа на добиеното негативно мислење од Комисијата за употреба на имиња на личности за употреба на името Цар Борис Трети во називот на охридското здружение. Комисијата за употреба на...

Уапсен е вториот напаѓач на секретарот на бугарскиот културен клуб во Охрид

Охридската полиција го уапси и вториот осомничен за нападот на секретарот на бугарскиот културен клуб Цар Борис Трети, Христијан Пендиков. Според охриската полицијата се работи за 23 годишен битолчанец. „На 21.02.2023 во 17 часот, полициски службенци од СВР Охрид го лишија од слобода Б.А.(23) од Битола. Тој беше баран по централна потерница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Три лица го претепале секретарот на Бугарскиот клуб во Охрид

Дваесет и едногодишниот Бугарин од Охрид, Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид, синоќа бил претепан од три лица пред угостителски објект во центарот на градот. Информацијата на Фејсбук ја објави бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој извести и дека Пендиков е примен в болница. „Насилството, омразата и дискриминацијата треба да сопрат! Очекувам моментална реакција од властите...

Протест против здружението „Цар Борис III“, советодавно тело ќе дава мислење при именување со историски личности

„Фашизмот мора да падне“, „Не за бугарскиот Хитлер“, „Со фашисти не сме исти, ние сме антифашисти“, се само дел од паролите со кои десетици демонстранти денеска го искажаа своето незадоволство поради отворањето на Здружението на граѓани именувано како „Цар Борис III“ во Охрид. Протестот е организиран од партијата Левица, а е поддржан од ВМРО-ДПМНЕ. Беше предвидено свеченото отворање на...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...