fbpx
Tag: Загаден воздух

tag: Загаден воздух

Ни Институтот за јавно здравје не ги испитувал штетите од палењето на депонијата во Шутка

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) до вчера не презел мерки за испитување на штетите од загадувањето на воздухот и животната средина по палењето на депонијата во Шуто Оризари неколку пати во изминативе седници, известува „Порталб“. - Не, досега немаме реализирано никаква активност за тестирање нешто во тој регион  - вели професорот Драган Ѓорѓев од ИЈЗ. На прашањето од „Порталб“ зошто не...

Në lagjet e egra pranë Vardarit: “I djegim mbeturinat për të mbijetuar!” (FOTO)

Tym i dendur ngjyrë hiri në distancë vjen nga lagja në rrëzë të Kalasë, ku jemi drejtuar bashkë me ekipin e Inspektoratit të qytetit. Është ky vendi, në të cilin gjatë këtij dimri disa herë është vejtur se diçka po digjet, e më pas erë e keqe e gomës dhe plastikës së djegur është përhapur përgjatë luginës së Vardarit....